Ηγέτης ο Καλάθης, εκρηκτικός ο Σίνγκλετον

PAO BAMBERG kalathis

Όταν ο Καλάθης έχει κέφια, ο Παναθηναϊκός βρίσκει ρυθμό, σκορ και αυτοπεποίθηση. Ο διεθνής γκαρντ (23 π., με 6/8 δίπ., ¾ τρ., 2/4 βολ., 4 ριμπ., 6 ασίστ, 1 κλ., 4 λάθη), ήταν ο ηγέτης των πρωταθλητών στο ΟΑΚΑ και η νίκη επί της Μπάμπεργκ μπροστά σε 9.000 φιλάθλους, ήρθε με εύκολο τρόπο (93-83).

Οι «πράσινοι» θέλησαν να μετριάσουν τις άσχημες εντυπώσεις από την κακή βραδιά στη Βαρκελώνη και το κατάφεραν. Είχαν ηρεμία, σοβαρότητα στο παιχνίδι τους και έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι, με ισορροπία σε άμυνα και επίθεση στην μεγαλύτερη διάρκεια. Η χαλάρωση στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στην Μπάμπεργκ να μειώσει τη διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολυφωνία στην επίθεση, τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσα στη ρακέτα με τους Βουγιούκα (3/4 διπ., 5/6 βολ.), Ογκαστ, αλλά και με τον Σίνγκλετον που έδειξε σημάδια ανάκαμψης.

Μετά το 15-15 στα μέσα της πρώτης περιόδου και τον τραυματισμό του Λο στο δεύτερο λεπτό (διάστρεμμα) , ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα 7-0 και ο Καλάθης με 3/3 τρίποντα (3/8 συνολικά) είχε βάλει το νερό στο ρυάκι.Η Μπάμπεργκ μέχρι το 15΄φαινόταν ανταγωνιστική, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πατάει γερά, να κτίζει μία διαφορά 8 πόντων και να κλείνει το ημίχρονο με δύο μόνο λάθη.

Όταν οι παίκτες του Πασκουάλ αποφάσισαν να πατήσουν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 πόντους (57-39), με τον Καλάθη να συνεχίζει το «κρεσέντο» του (ισοφάρισε το ατομικρό του ρεκόρ πόντων στην ευρωλίγκα) και να βελτιώνεται η ευστοχία της ομάδας, τόσο στα τρίποντα, όσο και στις βολές.

Η καλή εμφάνιση του Σίνγκλετον (2/5 διπ. 2/4 τρ., 10 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.) αλλά και η σιγουριά που δίνει ο Λεκαβίτσιους για να παίρνει  ανάσες ο Καλάθης ή και όταν παίζει δίπλα του, σίγουρα είναι το μεγάλο κέρδος για τον Παναθηναϊκό από τον σημερινό αγώνα, τον οποίο τελείωσε με 9 λάθη.

Από την Μπάμπεργκ ο Χίκμαν στο β΄ ημίχρονο πέτυχε όλους τους πόντους του και ήταν μία συνεχής απειλή για το καλάθι των "πρασίνων", όπως και ο Ραντόσεβιτς. Στα ρηχά ο Νίκος Ζήσης.

Τα δεκάλεπτα:22-15, 43-35, 69-56, 93-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (2 ), Ρίβερς 8 (1), Παππάς 8, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 11, Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 4, Λοτζέσκι, Καλάθης 23 (3).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 8 (1), Χίκμαν 19 (4/7 τρ.), Ζήσης 2, Νίκολιτς 8 (1), Στάιγκερ 6 (2),Μίτροβιτς, Λο 5 (1), Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19, Τέιλορ 6.