Άρεσαν ΑΕΚ και Άτιτς

1 atic

Η ΑΕΚ έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του φιλικού αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο, παρά την ήττα με 90-84 στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς μπήκε απόλυτα έτοιμη στο γήπεδο και στην πρώτη περίοδο είχε εξαιρετική απόδοση αναγκάζοντας την «ομάδα του Στρατού» να την ακολουθεί στο σκορ (27-23). Σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι πάντως ανέβασαν ρυθμούς και στο ημίχρονο είχαν πάρει προβάδισμα δύο πόντων (51-49).

Μέχρι την τρίτη περίοδο η Ένωση ήταν ανταγωνιστική, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης του Δημήτρη Ιτούδη πάτησαν το... γκάζι κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα με είκοσι πόντους, αλλά εκείνος που «έκλεψε» την παράσταση ήταν ο 19χρονος Βόσνιος Έντιν Άτιτς. Ο νεαρός γκαρντ/φόργουορντ σημείωσε δώδεκα πόντους έπαιξε κάποιες καλές άμυνες κι έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.

Από την πλευρά των νικητών, ο Μίλος Τεόντοσιτς ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 18 πόντους, ενώ από 14 πρόσθεσαν οι Ντε Κολό και Όγκουστιν.

Δεκάλεπτα: 27-23, 49-51, 65-67, 84-90.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10, Βουγιασίνοβιτς, Σάκοτα 20, Βασιλειάδης 6, Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Όουενς 5, Άτιτς 12, Μωραΐτης 3, Μαυροειδής 12, Γουίλιαμς 10.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 14, Τεόντοσιτς 18, Όγκουστιν 14, Μαλέικο, Φριτζόν 5, Τζάκσον, Λαζάρεφ, Χίγκινς 9, Γκαβρίλοφ, Χριάπα 8, Κουρμπάνοφ, Βόστρικοφ.