Μια... ανάσα από τον τίτλο η Ζαλγκίρις

randle

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε της Νεπτούνας με 50-74, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος και πλέον βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του τίτλου.

Για την ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους, κορυφαίος ήταν ο Ζερόμ Ράνταλ, που σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Μοτούμ πρόσθεσε άλλους 12. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μαρτίνας Μαζέικα με 13 πόντους.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στην πρώτη περίοδο και με ένα επιμέρους 11-18 κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα κόντρα στη Νεπτούνας. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Έφεραν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν και κατάφεραν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Μάλιστα ήταν τόσο καταιγιστικοί, που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 7 πόντους (36-29).

Στην επανάληψη όμως, η Ζαλγκίρις έδειξε χαρακτήρα και ανέτρεψε το σκηνικό. Επέβαλε ξανά τον δικό της ρυθμό και με επιμέρους 26-10 έφερε το ματς... τούμπα διαμορφώνοντας το 46-55 στο 30'. Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι, με ένα ξέσπασμα ( επιμέρους 4-19) διαμόρφωσαν το 50-74, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 11-18, 36-29, 46-55, 50-74.