Δύσκολη νίκη για Σπερς

tim duncan lamarcus aldridge nba brooklyn nets san antonio spurs 590x900234

Οι Σπερς νικήσαν δύσκολα τους Γκρίζλις με 87-96 και κάνανε το 3-0 στη σειρά.

Δύσκολο βράδυ είχαν τα "Σπιρούνια", καθώς έδειξαν να υποτιμούν το Μέμφις, μια ομάδα που είναι πολύ κακή φέτος, άλλα έπαιξε για την ιστορία της και την φανέλα της.

Οι Σπερς μπήκαν δυνατά κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 18-26, δείχνοντας ότι θα έχουν ένα εύκολο βράδυ. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν επέστρεψαν στο παιχνίδι και έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (43-44). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ο Γκρην έβαλε τρίποντο και οι Γκρίζλις πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 73-70, αλλά η ομάδα του Πόποβιτς, έτρεξε το δικό της 9-0 σερί με τους Λέοναρντ, Γκρην και Αλντρίτζ και να καθαρίζουν ουσιαστικά το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για τους Σπερς ήταν ο Λέοναρντ, με 32 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ενώ για το Μέμφις ο Ράντολφ είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Κάβαλιερς, νίκησαν δύσκολα το Ντιτρόιτ με 101-91 και έκαναν το 3-0 στη σειρά. Πλέον θέλουν μια ακόμη νίκη για να σκουπίσουν την σειρά αυτή. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ίρβινκ με 26 πόντους, ενώ ο Βασιλιάς πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Η Μπόστον Σέλτικς πήραν νίκη ανάσα απέναντι στην Ατλάντα με 111-103 και μείωσε την σειρά στο 2-1. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τόμας, με 42! πόντους (12-24) και 4 ριμπάουντ ενώ είχε και 1 τελική πάσα.