Αποχαιρέτησε με νίκη η Νταρουσάφακα

locoo

Η Νταρουσάφακα κατάφερε να επικρατήσει με 87-86, απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν στην Τουρκία και έκλεισε θετικά τον κύκλο της στο ΤΟP-16 της Ευρωλίγκας, τερματίζοντας στην 6η θέση με ψηλά το κεφάλι.

Η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι, πέτυχε νίκη γοήτρου, απέναντι στην ρωσική ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία παρά την ήττα κατάφερε να πάρει το εισητήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, τερματίζοντας δεύτερη στον όμιλο.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Χαρανγκόντι, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, έχοντας και 7 ριμπάουντ. Για την τουρκική ομάδα, ακολούθησε ο Ρέντινγκ, με 12 πόντους και 3 ασίστ, με τον Γουίλμπεκιν να προσθέτει άλλους 11, έχοντας και 6 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Σίνγκλετον και Κλάβερ, που σημείωσαν από 12 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η «Λόκο» ξεκίνησε πολύ καλύτερα, αφού κατάφερε να ανεβάσει το σκορ στο 9-17 (στο 7'), με τους γηπεδούχους να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά στους 3 πόντους, διαμορφώνοντας το 20-23 στο 10'. Ακολούθως, οι δυο ομάδες βρίσκονταν χέρι χέρι στο σκόρ (31-31) στο 15', με την Κουμπάν στη συνέχεια να κάνει σερί 7-0, ανεβάζοντας το σκορ στο 31-38 στο 17', για να φτάσουμε στο 38-47, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (56-57) στο 27', ενώ ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 με το σκορ στο 64-66. Στο τελευταίο μέρος, το ματς έγινε...ντέρμπι. Συγκεκριμένα, οι Τούρκοι, αφού ισοφάρισαν, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς (68-66) στο 36΄, με τους Ρώσους στη συνέχεια να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ (71-73). Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Μαχμούτι, με ένα σερί 6-0 έφτασε στο 77-73, οι Ρώσοι μείωσαν σε 79-78, όμως ο Γουίλμπεκιν, από πλευράς Νταρουσάφακα, έκρινε το ματς στο τέλος, σημειώνοντας 5 συνεχόμενους πόντους και έτσι η Τουρκική ομάδα επιβλήθηκε με 87-86, επί της Λοκομοτίβ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 38-47, 64-66, 87-86.