«Επιβίωσε» η Καβάλα στο θρίλερ

12803989 1032815790113600 1473814681 n

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Καβάλα νίκησε 103-102 στην παράταση (κ.α. 92-92) το Ρέθυμνο κι έμεινε ζωντανή στην προσπάθειά της για παραμονή στην Basket League.

Η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου θα μπορούσε να είχε πάρει το ροζ φύλλο αγώνα από την κανονική διάρκεια, ωστόσο ένα απίστευτο τρίποντο του Μάντεν από το κέντρο -θύμισε όσο κι αν φαίνεται υπερβολή τον Στεφ Κάρι- ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 92-92 κι έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 101-96, όμως στα τελευταία δύο λεπτά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να περάσουν μπροστά 102-101 με 4'' για το φινάλε.

Ο Γιατζόγλου πήρε τάιμ άουτ και σχεδίασε μία ωραία επίθεση, με τον Κρομά να κάνει την διείσδυση και να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Κοστόβ ο οποίος με 0,7'' ευστόχησε στο λέι απ και χάρισε τη νίκη στους Μακεδόνες, που τους κρατάει ζωντανούς στη μάχη της παραμονής.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κρομά με 25 πόντους με τον Κοστόβ να προσθέτει 20 και το καθοριστικό καλάθι που έκρινε τον αγώνα, ενώ για τους ηττημένους ο Ντελινινκάιτις με 24 και ο Χάροου με 23 ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92, 103-102 (παρ.)

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 16 (4), Γουίλιαμς 12, ΜακΚί 5 (1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 20 (2), Καλαϊτζίδης, Κρόμα 25 (3)

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 24 (4), Σχίζας 12 (2), Χάροου 23 (2), Στόουν 12, Κάρτερ 12, Μάντεν 11 (2), Σάφτενααρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης.