Άνετα ο Ολυμπιακός τον Ιπποκράτη

osfpgynaikes

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός απέναντι στον Ιπποκράτη (98-40), έκανε το 17 στα 17 στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών και οδήγησε την ομάδα της Κω στην δεύτερη κατηγορία.

Ο Κρόνος έκανε το καθήκον του απέναντι στην Τερψιθέα και έτσι ο Ιπποκράτης δεν έχει ελπίδες παραμονής με κανέναν συνδυασμό αποτελεσμάτων στην τελευταία αγωνιστική και υποβιβάζεται. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκες» της Ελένης Καπογιάννη δεν είχαν πρόβλημα να κάνουν επίδειξη δύναμης λίγο πριν αρχίσουν την προετοιμασία τους για του Final Four του Κυπέλλου.

Δεν χρειάστηκε περισσότερο από ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός για να... καθαρίσει τη νίκη αφού στο 10' ήταν μπροστά με 30-16. Σταδιακά, η διαφορά ανέβηκε, καθώς οι γηπεδούχες «έπνιξαν» με την άμυνα τους τον Ιπποκράτη και το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 30 πόντων.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός δεν πάτησε φρένο στο δεύτερο μέρος και, αφού ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +37 (69-32), «απογείωσε» την απόσταση στο φινάλε αγγίζοντας την 100αρα (98-40).