Διπλά για «αιώνιους» στο τέλος ο Αθηναϊκός

paok

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποδράσει από την Πυλαία και κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 46-63, ενώ παράλληλα ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Τερψιθέα στη Γλυφάδα με 51-66 δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί. Ακόμη, σημαντική νίκη, στις λεπτομέρειες, για τον Αθηναϊκό (79-77) κόντρα στον Πρωτέα.

Αναλυτικά, ο Ολυμπιακός συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε “στροφές” και επέβαλλε τον ρυθμό του. Στο 30ο λεπτό οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 36-42 και με το πόδι στο… γκάζι, έφτασαν στη νίκη με 46-63.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης κόντρα στην μαχητική Τερψιθέα. Στο ημίχρονο προηγήθηκε με 23-37 και παρά την πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος, οι πράσινες πήραν τελικά το διπλό με 51-66.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αθηναϊκός κόντρα στον Πρωτέα Βούλας με 79-77, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Αθηναϊκός παρά το καλό του ξεκίνημα, στο 30′ είχε μείνει πίσω στο σκορ 58-64 και στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι. Με το σκορ ισόπαλο 77-77, η Σπαθάρου κέρδισε το φάουλ, που ήταν απόφαση του κόουτς Κτιστάκη, στα 24” για το τέλος και με 2/2βολές έκανε το 79-77. Στο 39′:54 η Ράντολφ αστόχησε σε δύο βολές για τον Πρωτέα, η Σπυριδοπούλου δεν βρήκε στόχο σε προσπάθεια για τρίποντο και η ομάδα του Βύρωνα πήρε τελικά τη νίκη.

Η Νίκη Λευκάδας δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Αρη Πετρούπολης, επικρατώντας με 78-73, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην Βούλα. Ο Ιπποκράτης πήρε πολύ σημαντική νίκη με 67-62 κόντρα στον Κρόνο Αγ.Δημητρίου, μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, αλλά η ομάδα της Κω δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά του α’γύρου (71-53).