Πάρτι στο Βελιγράδι ο Ερυθρός Αστέρας!

erithrooss

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 91-82, απέναντι στην Εφές στο «Millenium Center», για την 8η αγωνιστική του TOP-16 και διατηρήθηκε σε τροχιά πρόκρισης.

Ο Ερυθρός, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στην επανάληψη του αγώνα και κατάφερε να επιβληθεί της τουρκικής ομάδας στο Βελιγράδι, με το σκορ 91-82. Οι Σέρβοι κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα στην «Πόλη», έφτασαν τις 5 νίκες και πλέον βρίσκονται μαζί με τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία, εφόσον η Εφές δεν μπόρεσε να «βολέψει» στη βαθμολογία την ομάδα του «τριφυλλιού».

Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Μίλερ, Τσίρμπες, Γκούντουριτς και Μίτσιτς, οι οποίοι σημείωσαν 15, 14, 14 και 13 αντίστοιχα. Για την Εφές ξεχώρισε ο Σάριτς, που πέτυχε 19 πόντους και ο Ντίμπλερ με 16.

Με την έναρξη του αγώνα, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκόρ, μέχρι και τα μέσα της περιόδου (10-10 στο 5'). Ο Ερυθρός Αστέρας ακολούθως, βρήκε χώρους και με πρωταγωνιστή τον Βασίλιε Μίτσιτς, πήρε προβάσιδμα έξι πόντων, με το σκόρ στο 18-12 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +5 (24-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το 15' (35-31), με τους τούρκους να αντιδρούν και στο 17' να πάιρνουν με τη σειρά του το προβάδισμα (35-38). Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία και στα τλευταία λεπτά πρίν το ημίχρονο, ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (38-46), με πρωταγωνιστές τους Σάριτς και Ντίμπλερ.

Στην επανάληψη το ματς έγινε ντέρμπι, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά και έφεραν το ματς στον πόντο (56-58) στο 25'. Στα επόμενα λεπτά της τρίτης περιόδου, έγινε...μάχη, με τον Ερυθρό αρχικά να παίρνει προβάδισμα (61-60) στο 28', με την Εφές να απαντά και να παίρνει εκ νέου εκείνη το προβάδισμα, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-65. Στην τελευταία περίοδο, οι δυο ομάδες έμειναν χαμηλά στο σκόρ, με τις άμυνες να κυριαρχούν και το σκόρ να διαμορφώνεται 71-71, στο 35', σε ένα πολύ κομβικό σημείο. Στα τελευταία λεπτά ο Ερυθρός ξέσπασε και με ένα επιμέρους σκόρ 14-2, διαμόρφωσε το 85-73. Από εκεί κι έπειτα η Εφές έμεινε από δυνάμεις, δεν αντέδρασε και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία εύκολη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 91-82!

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 38-46, 63-65, 91-82

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσει 5, Ντανγκουμπιτς 7, Μίσιτς 13, Λάζιτς 10, Σιμόνοβιτς 7, Γκούντουριτς 14, Γιόβιτς 2, Τσίρμπες 14, Μίλερ 15, Στίματς 4.

ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Τάιους 4, Μπαλμπάι 7, Οσμάν 18, Μπατούκ, Σάριτς 19, Μπράουν 2, Κορκμάζ 3, Ερτέλ, Ντίμπλερ 16, Ντάνστον 11.