Άλωσε τη Βαρκελώνη η Λαμποράλ!

bourousisssΗ Λαμποράλ Κούτσα, επικράτησε με 78-81 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, μετά και την παράταση, για την 5η αγωνιστική του TOP-16 της Ευρωλίγκα και έφερε τα πάνω-κάτω στον όμιλο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους (5/6 βολές, 8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμπρίνες, που σημείωσε 21 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Στράτος Περπέρογλου με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 23 λεπτά αγώνα.

Η Λαμποράλ μπήκε πιο ορεξάτη στην έδρα της Μπαρτσελόνα, παίρνοντας το προβάδισμα μέχρι το 7′ (8-13), με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 7-0 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου για το 15-13. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ, με την Λαμποράλ να ολοκληρώνει το ημίχρονο με το υπέρ της 29-31, σε ένα μάτς με πολύ καλές άμυνες.

Έχοντας πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λαμποράλ με ένα επιμέρους σκόρ 7-18 (36-49 στο 26΄) ανέβασε τη διαφορά στο +13. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και έτρεξαν ένα σερί 8-2 για το 44-51 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα μέχρι και το 34', η Λαμποράλ προσπάθησε να κρατήσει το σκορ σε μια ισορροπία, πράγμα που το κατάφερε. Στα επόμενα λεπτά όμως, οι φιλοξενούμενοι πιέστηκαν, με τη Μπαρτσελόνα να τρέχει ένα επιμέρους σκόρ 9-2 (62-63), έχοντας τον Αμπρίνες σε τρομερή βραδιά.

Ένα δίποντο του Σατοράνσκι έβαλε την ομάδα του μπροστά με 68-67, ο Ντάριους Άνταμς για τη Λαμποράλ έχασε ακόμα ένα τρίποντο και ο Ρίμπας για την «Μπάρτσα», έκανε το 70-67 στο 39’40”. Ο Άνταμς με κρύο αίμα ισοφάρισε σε 70-70 στο 39’49” και έστειλε το ματς στην παράταση αφού ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Στην παράταση, η Μπαρτσελόνα έδειξε να μένει από δυνάμεις και έτσι η Λαμπορά με σημαντικά καλάθια των Άνταμς και Μπουρούση, έφυγαν με το πολύτιμο "διπλό".

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 29-31, 44-51, 78-81

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 5 (1), Ρίμπας 4, Λαουάλ 6, Αμπρίνες 21 (2), Ναβάρο, Σατοράνσκι 8, Βεζένκοφ 6 (2), Σάμουελς 4, Όλεσον 8 (1), Περπέρογλου 10, Τόμιτς 6.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 2, Κοζέρ 8, Σενγκέλια 11, Χάνγκα 3 (1), Μπουρούσης 24 (1), Μπλάζιτς 10, Ντιόπ 2, Τιγί 4, Άνταμς 17 (2), Μπερτάνς.