- Ειδήσεις
- Posted
Αίολος από τη Θεσσαλονίκη ο Αστακός
Τι κι αν είναι «νεοφώτιστος» ο Αίολος Αστακού δείχνει από νωρίς τις υψηλές βλέψεις του. Με χαρακτηριστική ευκολία πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στον βόρειο όμιλο της Β΄ Εθνικής. Από νωρίς «καθάρισε» τον αγώνα με το Στρατώνι (86-65) και μοιράζεται την πρώτη θέση με το Ανατόλια, που διπλασίασε τις νίκες του, με αντίπαλο τους Τιτάνες Παλαμά (83-65).
ΣΤΡΑΤΩΝΙ-ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 65-86
Δεκάλεπτα: 14-21, 28-47, 45-68, 65-86
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Δήμου 12 (2), Αρνίδης 7 (2), Ρέμπελος 2, Δεληγιάννης 3 (1), Γεωργάκης 5 (1), Πασσαλίδης 4, Φλιάτης Ι. 5, Παπάς, Χαντζίδης, Φλιάτης Γ., Δασκαλόπουλος 27 (1).
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 16 (3), Καλισώρας 3 (1), Μπεκατώρος, Μακρής 6, Παππάς 10 (1), Καλαντζής, Θανόπουλος 4, Κακλαμάνος 10 (2), Κιτσούλης 15, Κατσαρές 6, Χαρισμίδης 8, Λυμπάρης 8.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 65-83
Δεκάλεπτα: 16-24, 36-47, 53-65, 65-83
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Σερίφης): Φαλιάκης 2, Τριανταφύλλου 8 (1), Αρχοντής 3 (1), Γεωργαντζάς 14 (1), Παπαϊωάννου 8, Τσέλιος 2, Σταυρόπουλος, Αργύρης 4, Χουχούμης 8 (2), Γκέρος 10, Αποστολάκης 6.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γκάτζιας 4 (1), Δοξάκης, Σιώπης 13 (1), Γαλανίδης 19 (4), Τριανταφυλλίδης 15 (1), Θεοδωρίδης 2, Καραμανώλης 4, Βρεττάς, Σιώμος 14, Βεργίνης 12.
ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΓΡΙΝΙΟ 81-62
Δεκάλεπτα: 23-12, 42-33, 60-52, 81-62
ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Πρίμορατς): Τσιαμπαλής 11 (3), Γοργόλης 4, Παπαχρήστος 11 (1), Λαμπρόπουλος 18 (5), Μπόγδανος 7, Τσιαβές 4, Ντάλος 2, Αγγελόπουλος 8, Βαβάτσικος 10, Χανέλι 3 (1), Κουσιάντζας, Λεπενιώτης 3. ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Μπερερής 9 Τσιρώνης 2, Παραπούρας, Ναούμης 15 (2), Μπαρούχας 11 (2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 8, Γεωργούλας 9 (1), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας 2.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΕΑΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 72-65
Δεκάλεπτα: 19-20, 36-33, 51-52, 72-65
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας, Λέκκος, Ματενίδης 5, Γυμνόπουλος 6, Δίτσιος, Αντωνιάδης 11 (2), Ντάλλης 12 (2), Τασιούδης 19, Τεπετίδης 6 (2), Τερσενίδης, Τσότσος 2, Πανταζής 11 (1).
ΕΑΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Νικολαΐδης): Δικταπανίδης, Καλπαξίδης 9, Παπαβασιλείου, Γαϊτανίδης, Γαρέζος 1, Καραϊσκάκης 7, Παπαθανασίου 13 (2), Δάλπας 10 (1), Μπέγος 7 (1), Πολιτόπουλος, Γιαννούλης 18.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 78-73
Δεκάλεπτα: 22-14, 38-34, 56-51, 78-73
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης, Κίτσιου, Μιχαηλίδης 27 (7), Μπέλλος, Μαυρίδης 9, Τράντας 9 (1), Κόττας 21, Μανδαλάκης 12 (2), Χατζόπουλος, Ζίνης, Παντελίδης.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΑΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Χριστόδουλου, Γκοντόπουλος 20 (3), Παρμακτσίδης 2, Γκογκίδης 17 (3). Παπαδόπουλος, Ζησόπουλος 5 (1), Σαββίδης, Καλτσούνας, Ασημάκης 11 (3), Τοπούζης 16, Οικονόμου 2.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 53-62
Δεκάλεπτα: 19-16, 35-28, 43-45, 53-62
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 11 (1), Παναγιώτου 15 (1), Ψευτογκάς 2, Βάλλιος, Τοπουζίδης 6 (2), Σιδεροηλίας, Μαυροκεφαλίδης, Μαλονάρι, Μούκας 9 (1), Πολυχρονίδης, Κρομμύδας 10. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Αγγέλης): Καϊκλής, Ρίζος, Μίνου, Ακεψιμαΐδης 17 (2), Γεωργιάδης, Νότης 10, Παρίτσης 15 (1), Πιλκούδης, Βενετίδης, Γκαμούρας 13, Καντάρκος 7 (1).
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 76-59
Δεκάλεπτα: 13-10, 33-26, 53-36, 76-59
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Πεγιάς-Παπαδόπουλος): Τσιμπής 21 (2), Γιαννακούδης, Κοτζαγιάννης 8, Παπασαραφιανός 4, Δαχτάρης, Τσιούντος 7, Βούλγαρης 3 (1), Ζεϊμπέκης 13 (3), Χρηστίδης, Νουκάρης 7 (1), Πιπιλιάρης 13, Χαριστός.
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Αμοιρίδης): Ματενίδης 13 (3), Τζινόπουλος 6, Δώδος, Κουντουρατζόγλου 15 (3), Γκουτζιομήτρος 2, Κολότσιος, Παουλεάνου, Γκαβέζος 4, Απιδόπουλος 4, Γκόφας, Σουτζόπουλος 11, Κόκουρας 4.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Αίολος Αστακού 2-0 172–125 4
2. Ανατόλια 2-0 170–136 4
3. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 1-1 130–132 3
4. Αργος Ορεστικό 1-1 138–159 3
5. Πολύγυρος 1-1 147–146 3
6. ΓΣ Λάρισας 1-1 141–127 3
7. Πιερικός Αρχέλαος 1-1 150–140 3
8. Ευκαρπία 1-1 133–146 3
9. Αγρίνιο 1-1 125–143 3
10. Ερμής Λαγκαδά 1-0 62-53 2
11. Καστοριά 1-0 72-65 2
12. Ιωνικός Ιωνίας 0-2 123–136 2
13. Στρατώνι 0-2 127–149 2
14. Τιτάνες Παλαμά 0-2 137–160 2 15. ΑΕΛ 0
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18/10)
Πιερικός Αρχέλαος-Στρατώνι
Αίολος Αστακού-ΓΣ Λάρισας
Αγρίνιο-Καστοριά
ΑΕΛ-Ιωνικός Ιωνίας
Ερμής Λαγκαδά-Πολύγυρος
Ευκαρπία-Ανατόλια
Τιτάνες Παλαμά-Αργος Ορεστικό