• NBA
  • Posted

O Κάρι πήρε «φωτιά» και... έσωσε τους Ουόριορς! (vid)

fhjjhf

Με τον Κάρι να τελειώνει το παιχνίδι με 37 πόντους, οι Ουόριορς επικράτησαν 114-111 κι έκαναν το 2-0 στη σειρά με τους Μπλέιζερς.

Η ομάδα του Πόρτλαντ απόλεσε προβάδισμα 17 πόντων (48-65) στο ματς ενώ ο Στεφ Κάρι βρέθηκε σε εκπληκτική βραδιά για τους Γουόριορς και τους οδήγησε στην πολύ δύσκολη νίκη.Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν μια διαφορά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου κλείνοντας το ημίχρονο στο +15 με 65-50 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές αντέδρασαν και το ματς έγινε ντέρμπι που κρίθηκε στο φινάλε.

Ενά σερί 10-0 των γηπεδούχων έκανε το 110-108 και τους έβαλε μετά από πολλή ώρα μπροστά στο σκορ και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα ως το τέλος. Ο Σεθ Κάρι με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (111-110) αλλά στο τέλος οι Γουόριορς έμειναν ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 114-111.

Ο Στεφ Κάρι ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 37 πόντους, με τον Τόμπσον να ακολουθεί με 24 πόντους. Για τους Μπλέιζερς ο Λίλαρντ ήταν ο κορυφαίος με 23 πόντους και 10 ασίστ ενώ ΜακΚόλουμ είχε 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-31, 50-65, 89-89, 114-111