• NBA
  • Posted

Με... σπασμένα φρένα Γιάννης και Μπακς! (vid)

gianisante

Συνέχισε σε ρυθμούς all star ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πετυχαίνοντας 27 πόντους με 3/4 τρίποντα και 10 ριμπάουντ στη νίκη των Μπακς επί της Μινεσότα.

Οι Μπακς ανέβηκαν στο 45-14 επικρατώντας άνετα των Τίμπεργουλβς με 140-126. ενώ στα τελευταία 11 ματς, μετρούν 10 νίκες! Ο Γιάννης όμως δεν χτύπησε μόνο από το ζωγραφιστό όπως συνηθίζει, αλλά είχε και ¾ τρίποντα στο ματς αυτό. Συνολικά λοιπό ο Greek Freak μέτρησε 27 πόντους (9/16 σουτ), 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και δύο τάπες και ήταν η κινητήριος δύναμη για την 45η νίκη των Ελαφιών στη σεζόν.

Το ματς μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται πολύ συχνά στο σκορ και τους Λύκους να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με το υπέρ τους 109-107. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο όμως οι Μπακς ξέσπασαν, έπιασαν πολύ καλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με ένα επί μέρους 33-19, επικράτησαν με 140-128, πετυχαίνοντας την 4η διαδοχική νίκη τους μετά την ήττα από το Ορλάντο και φτάνοντας στο 45-14, ρεκόρ που παραμένει το καλύτερο στο ΝΒΑ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπούντενχολζερ ο Μίντλετον με 28π,  αλλά και τους Λόπες (19π), Μίροτιτς (17π), Μπλέντσο (16π), Μπρόγκντον (16π) και Ιλιασόβα (13π) να συνεισφέρουν επιθετικά. Από την άλλη οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς με την ήττα αυτή έπεσαν στο 28-31 και βρίσκονται στην 11η θέση της Δύσης, με το σκορ απόντος του Τάουνς να μοιράζεται στον πολύ καλό και πάλι Ρόουζ (23π) και τους Γκίμπσον (20π), Γουίγκινς (18π/9 ριμπ) και Τόλιβερ (17π).

Τα δωδεκάλεπτα: 35-32, 69-70, 107-109, 140-126