Προκρίθηκε η Εφές

Η Εφές Αναντολού πέρασε από την έδρα της Τσεντεβίτα με 81-73 και εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. Πρώτος σκόρερ των Τούρκων ο Τζόρνταν Φάρμαρ (21 π.).

Ένα πού καλό δεκάλεπτο πραγματοποίησε η ομάδα της Κωνσταντινούπολης και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην Κροατία. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι επικράτησαν με επιμέρους σκορ 23-11 και στη συνέχεια φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους φτάνοντας στη νίκη.

Ο Τζόρνταν Φάρμαρ βρέθηκε μετά από καιρό σε πολύ καλή βραδιά και ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 21 πόντους, ενώ μοίρασε και τέσσερις ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σλοβένος σούπερ σταρ Σάσα Βούγιασιτς ο οποίος πρόσθεσε 17 πόντους.

Από τους γηπεδούχους που βλέπουν τις πιθανότητες πρόκρισης να μειώνονται αισθητά, ο άλλοτε παίκτης του Άρη Μπρέισι Ράιτ ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 24 πόντους. Πού καλός και ο Μικαέλ Ζελαμπάλ (18 π.).

Δεκάλεπτα:  24-21, 35-44, 55-59, 73-81

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 24 (3), Σούπουτ 6, Άντριτς 12 (1), Σούτον, Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 7 (1), Ζελαμπάλ 18 (4), Τόμας, Γκριν, Μπάτζαριτς

Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 21 (3), Βούγιασιτς 17 (3), Ερντέν 10, Τουντσερί, Σιπ 9 (1), Γκονλούμ 11, Σαβάνοβιτς 8 (1), Λούκας, Μπάρατς 5