«Άλωσε» τη Μόσχα η Μπαρτσελόνα

Αήττητη παρέμεινε η Μπαρτσελόνα στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας διασύροντας εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-60 στο –υποτιθέμενο- μεγάλο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής. Κορυφαίος του αγώνα ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Οι Καταλανοί μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου βρίσκονταν πίσω στο σκορ (19-17 στο 10’) επέβαλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 38-35, έχοντας σε καλή μέρα τους Χουάν Κάρλος Ναβάρο και Έραζεμ Λόρμπεκ.

Η τρίτη περίοδος έμελλε να είναι και η πιο καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν κυριάρχοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με επιμέρους σκορ 25-13 ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων στο 30’ (63-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα έκανε κάποιες απελπισμένες προσπάθειες για να επιστρέψει –ο Ιταλός τεχνικός χρησιμοποίησε ακόμη και τον Ντρου Νίκολας για μερικά λεπτά-, αλλά οι «μπλαουγκράνα» έκαναν πάρτι στο παρκέ του Universal Sports Hall και έφτασαν πανεύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 81-60.

Κορυφαίος των θριαμβευτών αλλά και του αγώνα ο «Λα Μπόμπα» Ναβάρο με 21 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σλοβένος πάουερ φόργουορντ Έραζεμ Λόρμπεκ με 15.

Απογοητευτικός για την «ομάδα του στρατού», ο μεγάλος της αστέρας Σόνι Ουίμς ο οποίος βρέθηκε σε κάκιστη μέρα και περιορίστηκε στους τέσσερις πόντους. Ο μόνος που διασώθηκε από το «ναυάγιο» των πρωταθλητών Ρωσίας ήταν ο Σέρβος σέντερ Νέναντ Κρστιτς με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-17, 35-38, 48-63, 60-81

ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 12 (1) , Μίτσοβ 2, Τζάκσον 1, Κρστιτς 18, Ουίμς 4, Βοροντσέβιτς 4, Νίκολας, Κρίστμας, Κάουν 4, Χριάπα 6, Πονκρασόφ 9

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 7 (1), Χουέρτας 12, Ναβάρο 21 (4), Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς, Ουάλας 4 (1), Ινγκλς 4, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 15 (2), Τζαβάι 10, Μάικλ 2, Τόμιτς 6