Προβλημάτισε και απέφυγε το... κάζο

Επί της ουσίας η νίκη απέναντι στην Τσεντεβίτα για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με 79-77 δεν λέει τίποτα απολύτως. Για άλλο ένα ματς ο Ολυμπιακός προβλημάτισε με την απόδοσή του και έδειξε να έχει χτυπητές αδυναμίες, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Ουσιαστικά γλίτωσε στο... τσακ το κάζο από τους Κροάτες, οι οποίοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα «κενά» των «ερυθρολεύκων» μέσα στο καλάθι και σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης να φτάσουν στη μεγάλη έκπληξη. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ και ο Ολυμπιακός μπορεί να κρατήσει μόνο τη νίκη από το συγκεκριμένο ματς.

Στην αντίθετη περίπτωση η ήττα θα ήταν καταστροφική για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αφού θα είχε χάσει τρία ματς σε τέσσερις αγώνες, εκ των οποίων τα δύο μέσα στην έδρα της! Και φανταστείτε. Με 1-3 ρεκόρ και έχοντας να αντιμετωπίσει την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια, την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ και την (αήττητη!) Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Σίγουρα τα μαντάτα δεν θα ήταν καθόλου καλά για τους «ερυθρόλευκους» που (έτσι και αλλιώς) κυνηγούν και μια νίκη μακριά από το ΣΕΦ.
Στο παιχνίδι απέναντι στους Κροάτες φάνηκε ξεκάθαρα το «κενό» του Τζόι Ντόρσεϊ. Ο Χάινς ναι μεν ήταν φιλότιμος, αλλά και... τελείως μόνος του. Ο Άντιτς δεν μπορεί να ακολουθήσει στη θέση «πέντε» και το γεγονός αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Τσεντεβίτα με τους Μπίλαν και Άντριτς, οι οποίοι αλώνιζαν στην ρακέτα του Ολυμπιακού.

Ακόμα και στην επίθεση, οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης τα περίμεναν όλα από τις ατομικές ενέργειες του Σπανούλη, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (σ.σ. οι 16 στο πρώτο ημίχρονο και οι υπόλοιποι πέντε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα) ενώ μοίρασε και επτά ασίστ. Αρκετά θετικός ο Κώστας Σλούκας στο τέλος, ενώ ο Παπανικολάου βοήθησε με την ψυχραιμία του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Το... μούδιασμα και ο Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά μουδιασμένος στο παρκέ του ΣΕΦ και... επαναλαμβάνοντας τα ίδια λάθη με την Πόλη έδωσε το δικαίωμα στην Τσεντεβίτα να μείνει κοντά στο σκορ (11-10) μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Μαυροειδής -που είχε πάρει θέση στο βασικό σχήμα αντί του Τζόι Ντόρσεϊ ο οποίος και αποτελεί παρελθόν- είχε ήδη φορτωθεί με δύο φάουλ, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν ήταν και τόσο μεγάλο πρόβλημα για τον Μπαρτζώκα.

Ο Βασίλης Σπανούλης πάτησε απότομα γκάζι και έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (21-12) έχοντας πετύχει τους 14 από τους 21 πόντους της ομάδας του με απόλυτη ευστοχία (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές). Μεγάλο ρόλο έπαιξε και η είσοδος του Έισι Λο, ο οποίος έδωσε ρυθμό στην επίθεση και ενέργεια στην άμυνα. Αντίστοιχα, ο πρόωρος πονοκέφαλος του Μάλκοβιτς ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ του Μπίλαν, ο οποίος ήταν ο μοναδικός που απειλούσε μέχρι εκείνο το σημείο το καλάθι της ελληνικής ομάδας.

Μπλακ άουτ και επιστροφή της Τσεντεβίτα

Στη συνέχεια ήταν λογικό να δοθούν ανάσες στον Σπανούλη, όπως επίσης και στον Γιώργο Πρίντεζη. Με τους Λο και Σλούκα στην περιφέρεια, ο Ολυμπιακός έχασε τη χημεία του στην επίθεση, ενώ παρουσίασε εκ νέου αδυναμίες στην άμυνα, με τους παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο για το καλάθι του Ολυμπιακού. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10 πόντους στο 13' (28-18), οι Κροάτες δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Με τον Λούκσα Άντριτς να παίρνει τη σκυτάλη από τον Μπίλαν και να εκμεταλλεύεται το «κενό» μέσα στη ρακέτα, η Τσεντεβίτα πραγματοποίησε ένα επιμέρους 3-15 και προηγήθηκε με 33-31 στο 16'. Μόλις είδε ο Μπαρτζώκας ότι το ματς εγκυμονούσε κινδύνους αλά... Ζαλγκίρις επανέφερε τους «διόσκουρους» στο παρκέ με αποτέλεσμα να επιστρέψει ο Ολυμπιακός στο ματς και να κλείσει το ημίχρονο στο +7 (42-35).

Μέχρι εκείνο το σημείο η αχίλλειος πτέρνα ήταν οι βιαστικές (ενίοτε και επιπόλαιες) επιλογές στην επίθεση (11/25 δίποντα στο α' μέρος), ενώ η Τσεντεβίτα πάσχιζε να ευστοχήσει έξω από τα 6.75μ. χωρίς όμως να φανεί απειλητική (1/7 τρίποντα).

«Πνίγηκε» στη... ζώνη

Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στην επανάληψη. Η Τσεντεβίτα συνέχισε να... υπνωτίζει τον Ολυμπιακό και να τον παρασύρει στο ρυθμό της, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβρισκαν εύκολα λύσεις απέναντι στη ζώνη του Μάλκοβιτς. Το γεγονός αυτό δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους Κροάτες, οι οποίοι στηρίχθηκαν ως επί των πλείστων στους δύο ψηλούς τους (Μπίλαν και Άντριτς) οι οποίοι είχαν πετύχει μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου τους 29 από τους 53 πόντους της ομάδας τους (56-53 ο Ολυμπιακός).
Από την άλλη ο Σπανούλης έμεινε... άσφαιρος στο 3ο δεκάλεπτο και μόνο από κάποιες παλικαρίσιες προσπάθειες των Χάινς και Πρίντεζη προσπαθούσε η ελληνική ομάδα να φτάσει στο καλάθι της Τσεντεβίτα. Τα πράγματα άρχισαν να χειροτερεύουν στην τελευταία περίοδο, αφού οι Κροάτες πήραν και διαφορά επτά πόντων (58-65 στο 34')!

O αρχηγός το έναυσμα, οι Χάινς, Σλούκας τη... χαριστική

Μέχρι εκεί. Έκτοτε ο αρχηγός του Ολυμπιακού αποφάσισε να βγει από την... αφάνεια των 14 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα τρίποντο... μαχαιριά να «ρίξει» τη διαφορά και να δώσει το έναυσμα για την επιστροφή των «ερυθρολεύκων» στο ματς. Μείωσε σε 61-65 ενώ ο Κώστας Σλούκας τον μιμήθηκε στην αμέσως επόμενη φάση και έφερε το ματς στον πόντο (64-65). Το προβάδισμα για τους «ερυθρόλευκους» έδωσε ο Πρίντεζης εκμεταλλευόμενος μία από τις επτά ασίστ του Σπανούλη (70-68) και έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο.

Η Τσεντεβίτα προηγήθηκε με 74-72 στα 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά σ' εκείνο το σημείο ο πληθωρικός Χάινς (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και σέρβιρε το «γκολ φάουλ» στον Σλούκα για το 75-74 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Η Τσεντεβίτα δεν μπόρεσε να απαντήσει με τους Γκριν και Ράιτ και ο Παπανικολάου με 2/2 βολές στα 11'' έριξε τους... τίτλους τέλους του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-35, 56-53, 79-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 8 (7ριμπ., 6ασ.), Λο 8(1), Άντιτς, Σπανούλης 21 (2/5τρ., 7ασ.), Περπέρογλου 2, Σλούκας 10(1), Μαυροειδής, Πρίντεζης 13 (7ριμπ.), Παπανικολάου 14 (1/6διπ., 9/9β.), Μάντζαρης 3(1).

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μάλκοβιτς): Καρ 2, Ράιτ 7, Σουπούτ 8(1), Μπάμπιτς, Άντριτς 15, Σάτον 7, Μπίλαν 16, Ιλιέφσκι 2, Ζελαμπάλ 11(1), Γκριν 9(3).