Ο φοβερός Έρικσον και το... τρένο της Φενέρ

1231537135

Η Φενέρμπαχτσε ξεπέρασε ολοκληρωτικά την παρένθεση με την Εφές και έκανε το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα» αφού κατάφερε να περάσει και από την έδρα της Βιλερμπάν κερδίζοντας με 90-86!

Μία νίκη μακριά από την πρώτη τετράδα βρέθηκε η Φενέρμπαχτσε μετά και την 28η αγωνιστική της EuroLeague αφού έφτασε στο 17-11 και «έπιασε» τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 6η θέση της κατάταξης!

Βέβαια η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ είδε και έπαθε μέχρι να αποδράσει από το «Astroballe» αφού η ανεβασμένη Βιλερμπάν της έβαλε δύσκολα και έφτασε στο σημείο να διεκδικεί τη νίκη μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στα 49''' πριν από το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο 84-84 και ο Βέσελι με μια βολή έδωσε προβάδισμα με 85-84 στη Φενέρ. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Νόρις Κόουλ αστόχησε σε τζαμπ σου από το high post και στα 13'' ο Νάντο Ντε Κολό που ήταν και ο κορυφαίος της Φενέρμπαχτσε έδωσε τη χαριστική βολή στη γαλλική ομάδα ευστοχώντας σε τρίποντο για το 88-84..

Με το «μαξιλαράκι» των τεσσάρων πόντων η Φενέρ κατάφερε να φτάσει στη νίκη η οποία ήταν η 12η στα 13 τελευταία παιχνίδια της! Ο Γάλλος γκαρντ τελείωσε το ματς έχοντας 24 πόντους με 6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Ο Νταϊσόν Πιερ πρόσθεσε άλλους 13 πόντους με 2/2 τρίποντα, ενώ «διψήφιοι» για τους φιλοξενούμενους ήταν επίσης οι Ο' Κουίν και Γκούντουριτς, οι οποίοι σημείωσαν από 11 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για τη Βιλερμπάν που προσπάθησε και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος οι Λάιτι και Μπακό πέτυχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 60-59, 86-90

Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια 71-57: Εδραιώνεται στην κορυφή!

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια… αναθάρρησε στη συνέχεια όμως οι Καταλανοί επικράτησαν με σκορ 71-57 και εδραιώνονται στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Οι Καταλανοί έδειξαν τις προθέσεις τους με το 25-4 της πρώτης περιόδου όμως η Μπασκόνια αντέδρασε στη συνέχεια. Εν τέλει, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και έγινε η πρώτη που έφτασε τις 20 νίκες στη regular season.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε με τη… βελόνα στο κόκκινο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Μπασκόνια στο Palau. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 25-4 κόντρα στους Βάσκους που μέτρησαν 2/17 σουτ, 0/2 βολές και 7 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι όρθωσαν ανάστημα στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των «μπλαουγκράνα» και μάζεψαν τη διαφορά, μετατρέποντας το 30-10 στο 12:56 σε 30-26 στο 19:03 με τους πρώτους πόντους του Τζεκίρι στο ματς!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη συνέχεια, με την Μπασκόνια να προσπαθεί να μειώσει και την Μπαρτσελόνα να αντέχει στην πίεση των φιλοξενούμενων  (50-45, 30').

Η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Νίκολα Μίροτιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 65-54 στα 3:18 για το φινάλε.

Εν τέλει, οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 21-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη νίκη με 71-57, ανεβαίνοντας στο 20-18 και αποκτώντας προβάδισμα δυο νικών τη δεύτερη θέση της κατάταξης (ΤΣΣΚΑ, Αρμάνι, Μπάγερν).

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57.

Χίμκι - Άλμπα 81-100: Απίθανος Έρικσον με 36 πόντους και 10/13 τρίποντα!

Απίθανη εμφάνιση του Έρικσον και νίκη για την Άλμπα.

Ο Μάρκους Έρικσον έκανε μία μυθική εμφάνιση στη Μόσχα, έχοντας 36 πόντους με 10/13 τρίποντα στην επικράτηση της Άλμπα (10-18) επί της Χίμκι (3-24). Ισοφάρισε το ρεκόρ τριπόντων στη EuroLeague! Οι Γερμανοί έδωσαν 31 ασίστ!

Νίκησε η ομάδα! Αυτό ευαγγελίζεται έτσι και αλλιώς η Άλμπα Βερολίνου. Πως το σύνολο κερδίζει τις μονάδες. Αν και στη Μόσχα, η ομάδα του Αίτο Ρενέσες πέρα από το ομαδικό πνεύμα που έχει δείξει όλη τη σεζόν, διέθετε και τον Μάρκους Έρικσον που μέτρησε 36 πόντους (οι 25 στο 2ο ημίχρονο) το απίστευτο 10/13 τρίποντα και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ της EuroLeague! Το δεύτερο εκπληκτικό στατιστικό αφορά την ομαδικότητα, με την Άλμπα να μοιράζει 31 ασίστ!

Υπομονή, εμπιστοσύνη στο μπάσκετ της. Και στο κρίσιμο σημείο, διέλυσε τις προσδοκίες της Χίμκι για μία δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Το πρώτο ζευγάρι νικών μετά τις 20 Φεβρουαρίου του 2020!

Η τυχερή ήταν η Άλμπα, η οποία αποχώρησε από τη Ρωσία με μία νίκη κα μία ήττα (από τη Ζενίτ).

Η Χίμκι ήρθε με φόρα. Από την επικράτηση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Έχοντας τον Τζόρνταν Μίκι σε εκπληκτική κατάσταση. Στην πρώτη περίοδο ο Αμερικανός σέντερ είχε 11 πόντους (συνολικά πέτυχε 29) χωρίς να χάσει σουτ και η Χίμκι ήταν μπροστά με 25-20.

Ο Μίκι συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα της Άλμπα, με τον Αλεξέι Σβεντ να μπαίνει στην εξίσωση του σκοραρίσματος.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 47-41 στο ημίχρονο με το buzzet beater τρίποντο του Έρικ ΜακΚόλουμ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη ιστορία. Η Άλμπα βελτίωσε την άμυνά της, περιορίζοντας τόσο τον Μίκι, όσο και τον Σβεντ. Και τα υπόλοιπα ήταν εύκολα.

Συνολικά πέντε παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μάρκους Έρικσον να... εκτελεί από την περιφέρεια (10/13 τρίποντα).

Και τη Χίμκι να μην μπορεί να ακολουθήσει.

Ένα σερί των Γερμανών (7-0) έφερε μπροστά στο σκορ την Άλμπα και μετά ακολούθησε το... σόου του Έρικσον! Από το 84-76 πέτυχε 14 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-68, 81-100

Ζαλγκίρις – Αρμάνι 64-69: Νίκη τετράδας για το Μιλάνο!

Η Αρμάνι Μιλάνο (18-10) πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις (15-13) με σκορ 64-69 και κάνοντας ακόμα ένα βήμα για μια θέση στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Zalgirio Arena, άντεξε στην πίεση των Λιθουανών και πανηγύρισε ένα σπουδαίο «διπλό» στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο Κέβιν Πάντερ ηγήθηκε επιθετικά της Αρμάνι Μιλάνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Ζαλγκίρις, σκοράροντας για το 10-15 στο 5:31 και φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 13-19 σουτάροντας με 88.9% στο δίποντο (8/9) και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 5 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ακολούθως, ο Ροντρίγκεθ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 13-23 στο 10:55 για το Μιλάνο που επέβαλε τον ρυθμό του και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Η Ζαλγκίρις πίεσε με τον Γκριγκόνις (29-34, 18:29) όμως η Αρμάνι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-34, μολονότι σούταρε 2/8 τρίποντα. Όσον αφορά τους Λιθουανούς, στηρίχθηκαν στο δίδυμο των Γκριγκόνις (11π.), Λοβέρν (11π., 5ριμπ.).

Κάθε φορά που η Ζαλγκίρις πλησίαζε στο σκορ (34-38, 21:59), η Αρμάνι έβρισκε λύσεις με το μακρινό σουτ. Ο Τζίτζι Ντατόμε ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 39-49 στο 26:34 ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους διαμόρφωσε το 45-50 στο 30’ με γκολ-φάουλ. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 62-64 με τον Γκριγκόνις στα 2:22 για το φινάλε!

Ο Πάντερ πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 62-66 στα 50’’, ο Λοβέρν έκανε το 64-66 στα 33’’ ενώ ο Σιλντς κέρδισε φάουλ από τον Ουόκαπ και διαμόρφωσε το 64-68 από τη γραμμή των βολών στα 20’’. Οι Λιθουανοί αστόχησαν σε δυο διαδοχικά σουτ κι εν τέλει η Αρμάνι έφυγε νικήτρια από το Κάουνας με σκορ 64-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-34, 45-50, 64-69.