Ρόμπερτς ο …Εκδικητής (pics)

pao olympiakos robertsΗ 13η αναμέτρηση των δύο «αιωνίων» στην Ευρωλίγκα έφερε …γούρι στον Ολυμπιακό, που κέρδισε (87-85) γιατί είχε και την τύχη με το μέρος του στις λεπτομέρειες, αλλά και γιατί κατάφερε να κρατήσει την αυτοσυγκέντρωσή του σε υψηλότερο βαθμό, να βγάλει καλές άμυνες και να πετύχει σπουδαία καλάθια στο τέλος, ενώ νωρίτερα ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να ανατρέψει μια διαφορά που είχε φτάσει και στους 13 πόντους και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Πρωταγωνιστής στο τέλος αναδείχθηκε ο Μπράιαν Ρόμπερτς, τουλάχιστον στην επίθεση του Ολυμπιακού με 18 πόντους (4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 4/5 βολές). Ο Αμερικανός ήταν αυτός που με ένα μεγάλο τρίποντο με κάτι περισσότερο από ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της παράτασης έκανε το 82-84 για τους «ερυθρόλευκους», ενώ στη συνέχεια ήταν ψύχραιμος και σε δυο βολές με τις οποίες έγραψε το 82-86 με 36’’ να απομένουν.

Ακολούθησε ένα γρήγορο καλάθι του Τζέιμς στα 27’’, ενώ στα 4,8’’ ο Ρίβερς χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Παπαπέτρου. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, απ’ τους πιο αποτελεσματικούς στο δεύτερο ημίχρονο για τους «ερυθρόλευκους», ευστόχησε στην πρώτη, αλλά αστόχησε στην δεύτερη βολή και ο Ρόμπερτς έκανε γρήγορα φάουλ στον Τζέιμς, που πήρε το ριμπάουντ.

Με 2,8’’ να απομένουν ο Αμερικανός γκαρντ αστόχησε στην πρώτη βολή και ενώ επιχείρησε να αστοχήσει και στην δεύτερη με …ψηλοκρεμαστή εκτέλεση, η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι και κατέληξε στο καλάθι του Ολυμπιακού, που κράτησε την κατοχή και τη νίκη. Ο αγώνας όμως είχε πολλές συγκινήσεις εκτός του φινάλε-θρίλερ…

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, καθώς μετά από ένα …αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αρχικά με πολύ χαμηλά ποσοστά στα σουτ, αλλά γρήγορα βρήκαν τις ισορροπίες τους για να πάνε στο 18-16 στο 10’, η ο ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με ένα σερί 12-0 ξέφυγε με 23-32 στο 14’ και διατήρησε μια διαφορά κοντά ή και λίγο πάνω απ’ τους 10 πόντους έως και το τέλος της τρίτης περιόδου (50-62).

Ενώ το σκορ ήταν 57-67 στο 34’ όμως ο Παναθηναϊκός, με τον Καλάθη να «παίρνει φωτιά», έκανε μεγάλη αντεπίθεση, και με επιμέρους σκορ 14-3 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το 12’ με το 71-70. Ο Σπανούλης στα 55’’ ισοφάρισε με μια βολή σε 71-71 και οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ξανά μέχρι το τέλος του κανονικού αγώνα, με καθοριστικές φάσεις να είναι μια τάπα του Παπανικολάου στον Τζέιμς αλλά και ένα λάθος του Αμερικανού γκαρντ του Παναθηναϊκού που είχε την τελευταία κατοχή πριν την εκπνοή του 40λεπτου.

Ο Νικ Καλάθης όμως φαινόταν ότι θα μπορούσε να οδηγήσει τελικά τον Παναθηναϊκό στη νίκη καθώς στο έξτρα πεντάλεπτο πέτυχε άλλους 8 πόντους: Με δικό του τρίποντο έγινε το 81-78 αλλά στο 1’.25’’ αστόχησε σε μια βολή, που …έστρωσε στη συνέχεια τον δρόμο στον Ολυμπιακό για να φτάσει στη νίκη με τον τρόπο που περιγράψαμε νωρίτερα…

Απ’ τον Ολυμπιακό, εκτός του Ρόμπερτς, μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο Σπανούλης με 15 πόντους αλλ΄και δένα γκολ φάουλ που έκανε το 81-81 με λιγότερα από δυο λεπτά να απομένουν στην παράταση, καθώς και ο Γιώργος Πρίντεζης, που είχε επίσης 15 πόντους και μια τάπα στον Καλάθη με 50’’ να απομένουν για το τέλος.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Καλάθης είχε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο τέλος η ομάδα του στερήθηκε μιας πολύτιμης λύσης στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71 (κ.α.), 85-87 (παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9, Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (1), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 23 (2), Αντετοκούνμπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛιν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 92), Σπανούλης 15 (1), Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 4, Τίλι 2, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (4), Ουίλτζερ.