Ερυθρόλευκος «βομβαρδισμός» στη Μόσχα!

3056643 1

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το ρεκόρ με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα στην Ευρωλίγκα (16/29) και κατάφερε να περάσει με «κατοστάρα» από τη Μόσχα, κερδίζοντας την παραπαίουσα Χίμκι με το εντυπωσιακό 105-88!

Για ένα ημίχρονο, η ουραγός και γεμάτη προβλήματα Χίμκι έβαλε προβλήματα στον Ολυμπιακό, που ίσως νόμιζε πως θα κέρδιζε χωρίς να παίξει... άμυνα. Οι ανάσες του ημιχρόνου ήταν ευεργετικές για τους Πειραιώτες, που ήταν σαφώς ανώτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο (27-14 το επιμέρους) και έβαλαν τις βάσεις για την εκτός έδρας νίκη (105-88), η οποία είχε σίγουρα την υπογραφή του Κώστα Σλούκα.

Ο έμπειρος άσος ήταν καταπληκτικός και πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, με 25 πόντους, 3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 5 ασίστ. Βέβαια, ο Σλούκας δεν ήταν μόνος του, αφού είχε και την συμπαράσταση του εξαιρετικού Σάσα Βεζένκοφ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), καθώς και των Άαρον Χάρισον (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ) - Οκτάβιους Έλις (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ. Επιπρόσθετα, ο Ολυμπιακός πήρε το δώρο από την κάκιστη άμυνα των γηπεδούχων και έκανε... πάρτι από την γραμμή του τριπόντου, κάνοντας και ρεκόρ με 16/29 (55,2%).

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και ανέβηκε στο 8-8, ενώ η Χίμκι συνεχίζει να απογοητεύει, παραμένοντας τελευταία με 2-15.

Δύο τρίποντα του Γιώργου Πρίντεζη επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάρει από νωρίς προβάδισμα (4-8, 5'), κόντρα σε μία Χίμκι που δεν είχε βρει ρυθμό επιθετικά. Ο Σλούκας ανέβασε την διαφορά στους πέντε (6-11, 6'), όμως οι Σβεντ - Γιόβιτς κοντρόλαραν το τέμπο των Ρώσων, που λίγο αργότερα βρήκαν λύσεις και ισοφάρισαν (16-16, 8'). Το δεκάλεπτο έκλεισε πάντως στο +3 για τον Ολυμπιακό (23-26) του εξαιρετικού Σλούκα, που είχε 10 πόντους με 4/4 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο. Πολύ υψηλά και τα συνολικά ποσοστά για τους Πειραιώτες, που είχαν 50% στο δίποντο (4/8) και 62,5% στο τρίποντο (5/8).

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου είχαν την υπογραφή του Σβεντ. Με τρία σερί τρίποντα, ο Ρώσος οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους 12-4 και η Χίμκι πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (35-30, 12'). Η σκυτάλη πέρασε στον Βιάλτσεφ, που ήταν... άχαστος από την γραμμή των 6,75 μέτρων μέχρι το 43-35 των Ρώσων στο 16', όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα (με Σπανούλη, Βεζένκοφ) και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας, έστω και οριακά, κεφάλι στο σκορ (50-51). Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει φυσικά στα ποσοστά των δύο ομάδων από το τρίποντο (Χίμκι με 9/16 και 56,3%, Ολυμπιακός με 9/15 και 60%), καθώς και στον Σάσα Βεζένκοφ, που μέτρησε 10 πόντους με 3/4 σουτ στο πρώτο μέρος.

Το γρήγορο τέμπο συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να ανακτά τα ηνία με τον Σλούκα (52-57, 22'). Ο έμπειρος γκαρντ έκανε... ό,τι ήθελε στο παρκέ, σκόραρε από παντού και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 66-58 στο 27'. Ο Χάρισον ανέλαβε στην συνέχεια δράση και η διαφορά ανέβηκε στους 12 (64-78) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Σλούκας - Βεζένκοφ - Χάρισον συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 17 (72-89, 34'), γεγονός που έδωσε μεγάλη άνεση στους Πειραιώτες. Η Χίμκι έβγαλε διάθεση να κυνηγήσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν σωστές επιλογές, διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και τελικά έφτασαν χωρίς μεγάλο κόπο στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΚόλουμ 6 (4/4 βολές, 4 ασίστ), Ζάιτσεφ 4 (2/8 σουτ), Βιάλτσεφ 17 (1/1 δίποντο, 5/6 τρίποντα), Μόνια 6 (2), Γιόβιτς 3 (1), Μπούκερ 10 (5/7 δίποντα), Μπέρτανς 3 (1), Μίκι 17 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σπανούλης 9 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σλούκας 25 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 19 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 6 (2), Τζένκινς 3 (1), Έλις 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2