«Καθάρισαν» Μιλουτίνοφ, Τόμπσον

dk90ltzx0aezwy4

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 69-58. Κορυφαίοι οι Τόμπσον (12π., 9ρ.), Μιλουτίνοφ (14π., 7ρ.), Τολιόπουλος (10π., 4ρ.) και Πρίντεζης (8π.,9ρ.).

Οι Πειραιώτες κατέκτησαν την τρίτη θέση του τουρνουά αφού νίκησαν τη Γαλατά με 69-58. Στο πρώτο ημίχρονο οι συνεργασίες λειτούργησαν καλά, αλλά η αστοχία (3/15τρ.) είχε τις τους Τούρκους μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όταν ανέβηκαν τα ποσοστά ο Ολυμπιακός έπαιξε αρκετά καλά και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Χόλις Τόμπσον (12π., 9ρ.), Νίκολα Μιλουτίνοφ (14π., 7ρ.), βασίλης Τολιόπουλος (10π., 4ρ.) και Γιώργος Πρίντεζης (8π.,9ρ.).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε νωρίς με 10- (5'), ωστόσο στη συνέχεια με τον ΝτεΧουάν Σάμερς να βρίσκει τρόπους να σκοράρει η Γαλατάσαραϊ κατάφερε όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά αλλά και να προσπεράσει (16-17, 11').

Ο Χόλις Τόμπσον συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι, ο Βασίλης Τολιόπουλος ευστόχησε πίσω από τα 6.75 και οι Πειραιώτες παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι και την ανάπαυλα (30-32).

Η Γαλατά με τον Εμίρ Πρέλντζιτς βρήκε τρόπο να ξεφύγει με 7 πόντους διαφορά (32-39, 23'), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Με τους Χόλις Τόμπσον, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γιάνις Στρέλνιεκς να σκοράρουν βρήκε σερί 12-0 και προσπέρασε με 44-39 (28').

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει ρυθμό. Μιλουτίνοφ και Τολιόπουλος έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα και όταν μπήκε στην εξίσωση και ο Ιωάννης Παπαπέτρου το σκορ έγινε 62-48 (32'). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν με απόλυτη σοβαρότητα την προσπάθειά τους, ειδικά στην άμυνα και φρόντισαν μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά πόντων.

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων.