Τίναξε το ranking στον αέρα ο Λαρεντζάκης!

larentzakis

Ο Κολοσσός Ρόδου πανηγυρίζει ήδη την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 80-67!

Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη είχε με το «καλημέρα» το πάνω χέρι στο παιχνίδι αφού βρέθηκε και στο +18 πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο (26-8 στο 8'). Κι όλα αυτά χάρη στον φοβερό και τρομερό Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος τίναξε το ranking στον αέρα, συγκεντρώνοντας 38 μονάδες και σοβαρή υποψηφιότητα για το βραβείο του MVP της 2ης αγωνιστικής.

Είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το ματς με 25 πόντους, έχοντας 5/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 κερδισμένα φάουλ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και (μόλις) 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής. Μαζί του και ο Ουίλ Ντέιβις ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20 πόντους με 7/11 δίποντα.

Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο έδειξε αντίδραση στο ματς, πλησίασε στους τέσσερις πόντους με τη λήξη της τρίτης περιόδου αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός ανέβασε εκ νέου την απόδοσή του και δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να κάνουν τη ζημιά. Μια ζημιά που έπαθε ο Μιχάλης Καμπερίδης, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ρήξη πρόσθιου χιαστού, όπερ και σημαίνει ότι πρέπει να μείνει εκτός δράσης από έξι έως και οκτώ μήνες.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 46-33, 56-52, 80-67.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 25(4), Μπιλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 7(1), Ντέιβις 20, Γεωργαλλής 1, Λίντεν, Ρέλεφορντ 12(1), Αγγελάκος, Άχονεν 5(1), Μακ Γκι 4, Λιούις 6(2).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ματαλών 6(2), Κλουφ 18(2), Σχίζας 3, Ρέλφορντ 8(2), Σαφτενάαρ 7, Γιαννόπουλος 8(2), Κουκ 4, Καμπερίδης 2, Κορόλεφ 11(2).