Έτρεχαν με... 100!

evans

Στα Τρίκαλα στα δυο στενά φύσηξε... σίφουνας που σκόρπισε τον Ίκαρο και χάρισε στη γηπεδούχο νεοφώτιστη ομάδα την πρώτη νίκη της στη φετινή σεζόν με τον πλέον εμφατικό τρόπο και... κατοστάρα (100-65)!

Τα Τρίκαλα ήταν αποφασισμένα να κερδίσουν και το έκαναν σαφές από το πρώτο δευτερόλεπτο μπαίνοντας στον αγώνα με μια διάθεση να... πιάσουν από το λαιμό τον αντίπαλό τους. Νωρίς νωρίς προηγήθηκαν με 10-0 και στη συνέχεια με 19-2 (5'), καθώς ο Μουτακαμπίρ έμοιαζε ασταμάτητος, ενώ και ο Γιούιν κυριαρχούσε μέσα στις δύο ρακέτες.

Ο Ίκαρος έπαιζε σαν υπνωτισμένος στην πρώτη περίοδο, όμως σταδιακά στη δεύτερη φάνηκε να συνέρχεται και έκανε μια προσπάθεια να ανατρέψει την κατάσταση. Με μπροστάρη τον Γκαγκαλούδη και τον Σάτον να δίνει βοήθειες, η ομάδα της Χαλκίδας εκμεταλλεύτηκε μια μικρή ύφεση του ενθουσιασμού των Τρικάλων και σιγά σιγά ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας στο -4 (38-34) στο 17'. Όμως ο Πέτροβιτς με κάποια κρίσιμα σουτ και ο Έβανς, που στο μεταξύ φρόντισε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα των γηπεδούχων σε διψήφια τιμή στο τέλος του ημιχρόνου (45-35).

Τα Τρίκαλα έβρισκαν τρόπους να σκοράρουν απέναντι στην... τρύπια άμυνα του Ικάρου και διατήρησαν σχετικά άνετα το προβάδισμά τους σε αυτό πάνω κάτω το επίπεδο σε όλη την τρίτη περίοδο, ώσπου στην τέταρτη έκαναν το μεγάλο ξέσπασμα και διέλυσαν τον αντίπαλό τους. Με πρωταγωνιστή του Γιούιν η θεσσαλική ομάδα έκανε ένα σερί 17-0 από το 33' ως το 37', μετέτρεψε το 75-60 σε 92-60 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη φετινή νίκη της στο πρωτάθλημα. Το τελευταίο τρίποντο του Φούντα μάλιστα πανηγυρίστηκε δεόντως, καθώς συνδύασε αυτή την πρώτη νίκη με μια εμφατική κατοστάρα και όλα αυτά ηρεμούν πλέον το ταραγμένο τις τελευταίες μέρες κλίμα στα Τρίκαλα. Αντίθετα στον Ίκαρο το κλίμα πλέον βαραίνει επικίνδυνα και τις επόμενες μέρες δεν αποκλείονται εξελίξεις...

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 67-52, 100-65

Τρίκαλα: Έβανς 25(2), Περούνιτσιτς, Γιούιν 17, Γιαννακίδης 5(1), Πέτροβιτς 16(4), Γκρέιντζερ 10(1)< Δεληγιάννης 4, Ματαλόν, Φούντας 3(1), Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 18(4).

Ίκαρος: Στρναντ, Γκόβενς 8(1), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 14, Μανωλόπουλος 5(1)< Σάτον 12, Γκαγκαλούδης 20(2), Μπορόβνιακ 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μπεκ 2, Μπέμπης.