Οι νυν νίκησαν τον πρώην!

aggelou odigies

Τα Ελληνόπουλα του Άρη έκαναν ιδανικό ντεμπούτο και στο πρωτάθλημα νικώντας στη Δράμα (66-58) τον ΚΑΟΔ, όπου παίζει πλέον ένα πρώην Ελληνόπουλο του Άρη, ο Λίνος Χρυσικόπουλος!

Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα και με τους Βον και Μπάβτσιτς να δίνουν λύσεις πήρε ένα προβάδισμα (14-9 στο 6'), το οποίο διατήρησε σε όλη την πρώτη περίοδο και μέχρι περίπου τα μισά της δεύτερης. Η καλή άμυνα του Άρη και κάποιες επιθετικές λύσεις από τους Πελεκάνο, Μποχωρίδη επέτρεψαν στους "κίτρινους" να τρέξουν ένα σερί 9-0 και να προηγηθούν με 26-22 στο 17', όμως το τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου ανήκε σε έναν πρώην παίκτη του Άρη.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος το πήρε προσωπικά και με δικές του ενέργειες ο ΚΑΟΔ, εκμεταλλευόμενος και την καλή άμυνα που έπαιξε σε αυτό το διάστημα, έτρεξε το δικό του σερί 11-2 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 33-28.

Ο Γκίκας με δύο τρίποντα βοήθησε τον Άρη να ξαναπάρει το πάνω χέρι και να περάσει μπροστά στο σκορ με 42-36 στο 23', όμως και ο ΚΑΟΔ από την άλλη πλευρά δεν έλεγε να το βάλει κάτω. Με τον Πολκ και τον Χρυσικόπουλο πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (45-44) στο 27' και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Πάντως ο Άρης είχε τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα, καθώς έβγαζε συνεχώς άσους από το μανίκι του στην επίθεση. Μούρτος και Τσακαλέρης ήταν αυτοί που σήκωσαν το βάρος στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, οπότε ο εξαιρετικός Γκίκας με νέο τρίποντο έδωσε στον Άρη τη μεγαλύτερη διαφορά (61-53) στο 36'. Ο Χρυσικόπουλος πάλευε μόνος του, αλλά δεν μπορούσε να σώσει τον ΚΑΟΔ, που δέχθηκε τη χαριστική βολή από τον Πελεκάνο. Ο διεθνής γκαρντ με 5 συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό κράτησε όρθιο τον Αρη και σφράγισε το επιτυχημένο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-28, 45-48, 58-66

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 3, Τσόβιτς 6, Τζόουνς 2, Πολκ 8, Βον 8, Μάρκοβιτς 5, Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 2, Μπένας, Χρυσικόπουλος 13(1).

Άρης: Μποχωρίδης 9(1), Πελεκάνος 15(3), Γκίκας 11(3), Τσακαλέρης 10, Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 7(1), Μούρτος 7(1), Αθηναίου.