Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

kolossos olympiakos papanikolaou

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να πάρει μία εύκολη νίκη στη Ρόδο (72-54) και να συντηρηθεί ενόψει του αγώνα στο Μιλάνο με την Αρμάνι την Πέμπτη (23/11).

Για 30 λεπτά ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός, παρότι δεν πρόσφεραν αυτά που θα περίμενε ο Άρης Λυκογιάννης, Χάρις, Γκρίφιν, ενώ δεν είχε λύσεις και από την περιφέρεια (2/14 τρίποντα).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (47-50), αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με την καλή τους άμυνα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και τελείωσαν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 17-7. Με τον αγώνα αυτό ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Α1.

Οι Στρέλνιεκς, Τόμπσον ήταν οι καλύτεροι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους Μιλουτίνοφ, Αγραβάνη, ενώ από τον Κολοσσό οι Τζόουνς, Σταμάης, είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40,  47-55, 54-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Χάρις, Τζόουνς 16, Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Πρόστραν 2, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Παπαδάκης, Ράιτ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1, Στρέλνιεκς 16 (4), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 16 (2).