"Τρίποντη εκτέλεση" σε ένα δεκάλεπτο

PAO PAOK vougioukas

Όσα σουτ για τρίποντο δεν έβαλε ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη, τα πέτυχε στο ΟΑΚΑ εναντίον του ΠΑΟΚ κι ένα «κλειστό» α΄ ημίχρονο, μετατράπηκε σε εύκολη επικράτηση (89-74), με την εντυπωσιακή παραγωγικότητα των «πρασίνων» έξω από τα 6μ.75

.Όλα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι «πράσινοι» με 7/10 τρίποντα και τον Ίαν Βουγιούκα να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι του «Δικεφάλου», οι πρωταθλητές εκτόξευσαν τη διαφορά στους 22 πόντους (72-5), με τους Ντένμον, Λοτυζέσκι, Μήτογλου, να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια.

Μέχρι τότε ο ΠΑΟΚ, παρά τις απουσίαες του (Κόνιαρης, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος), ήταν ανταγωνιστικός και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να αποσπαστούν στο σκορ πάνω απότέσσεις πόντους που ήταν και η διαφορά του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός που τελείωσε τον αγώνα με 12/28 τρίποντα και 25 βολές, είχε πάλι για «αχίλλειο πτέρνα» τα ριμπάουντ (31 εναντι 46 του ΠΑΟΚ) και τις ελεύθερες βολές (15/25).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 17 (5/8 τρίπ.), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3/4 τρίπ.), Καλάθης 11 (12 ασ.), Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5, Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 22 (2), Κλάσεν,, Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1), Τζόουνς 11 (2 ), Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11 (11 ριμπ.), Καρράς, Τσόχλας 1, Καραμανώλης, Τρις 7 (2).