Θρυλική ανατροπή και αγκαλιά με τον τίτλο!

1698427

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων στο τελευταίο πεντάλεπτο και να επικρατήσει του Παναθηναϊκού με 64-62 κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών!

Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου χρειάζεται μία νίκη προκειμένου να κατακτήσει το τρίτο του συνεχόμενο πρωτάθλημα και να διατηρήσει τα κεκτημένα εντός των συνόρων. Κι όλα αυτά χάρη στην επική του ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, όταν οι «πράσινοι» είχαν φτάσει στο +10 (48-58 στο 35') και έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που είχε ηγηθεί του Παναθηναϊκού ωστόσο έμελλε να είναι και ο μοιραίος αφού στις τελευταίες επιθέσεις έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, ενώ αστόχησε και στο τελευταίο σουτ με τη λήξη του αγώνα. Από τα λάθη του Αμερικανού, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να «ροκανίσει» τη διαφορά χάρη στα τρίποντα των Μάντζαρη, Σπανούλη και Πρίντεζη. Ο Μιλουτίνοφ υπέγραψε άλλη μια νίκη του Ολυμπιακού και έδειξε τη σίγουρη λύση κάτω από τα καλάθια.

Οι άμυνες είχαν την τιμητική τους στην 3η περίοδο με το επιμέρους 7-10 υπέρ των «πρασίνων» να αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στο ΣΕΦ σε αυτό το διάστημα. Ο Καλάθης προσπαθούσε να δώσει ενέργεια στον Παναθηναϊκό, την ώρα που οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, μη μπορώντας να ανοίξει το σκορ (8/16 βολές μέχρι το 30').

Το πρώτο μισό του αγώνα ήταν άκρως ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με την εκατέρωθεν αστοχία και τις δυνατές άμυνες να αποτελούν το κυρίαρχο στοιχείο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός είχε 13/34 σουτ εντός παιδιάς (εκ των οποίων 3/15 τρίποντα), ενώ οι φιλοξενούμενοι 10/30 (με 4/13 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα).

Βέβαια ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με επτά πόντους διαφορά (23-30) στα μέσα της δεύτερης περιόδου και να διατηρεί τα ηνία στο σκορ μέχρι και το 18' (27-33). Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που αποτελούσε την απειλή για το καλάθι των «ερυθρολεύκων», την ώρα που ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (8π., 4/5δίπ.) προσέθετε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο. Αποτέλεσμα; Ένα σερί 9-0 στο τελευταίο δίλεπτο και οι «ερυθρόλευκοι» να παίρνουν το μομέντουμ και τα ηνία του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 33-31.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 43-43, 64-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 5 (1), Γκριν 6 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 7, Γουότερς, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 6 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 8 (2), Φελντέιν 4, Μπουρούσης 2, Καλάθης 11 (1), Τζέιμς 16 (3), Φώτσης, Παππάς 4, Γκιστ 4, Γκέιμπριελ 6 (2).