Μία βόλτα στη Χαλκίδα και 13 στα 13

kimi olympiakos lotzeski

Η αυλαία του α΄ γύρου της Α1 έπεσε στη Χαλκίδα, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το αήττητό του σε 13 αγώνες και απέναντι στην Κύμη (90-72), να δείχνει ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, οι πρωταθλητές μέχρι το 27΄ ένιωθαν την ανάσα των «νεοφώτιστων» που ήταν ανταγωνιστικοί στο α΄ ημίχρονο (45-46), χάρις κυρίως στην εκπληκτική απόδοση του Τζόρνταν Μόργκαν. Ο Αμερικανός «ταλαιπώρησε» του ψηλούς του Ολυμπιακού και σε 33΄συμμετοχής πέτυχε 29 πόντους (12/17 διπ.), κέρδισε 13 ριμπάουντ και 7 φάουλ.

Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα, η τελευταία περίοδος έληξε με επιμέρους 13-27, ενώ ο Λοτζέσκι (5/8 τρ.) ήταν αυτός που έδωσε λύσεις από την περιφέρεια. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο στους Γουότερς, Πρίντεζη, Μάντζαρη, ενόψει Μπαρτσελόνα και ο τελευταίος είχε και τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής 26΄29΄΄.

Ο τραυματισμός (διάστρεμα) του Μιλουτίνοφ προς το τέλος του αγώνα, καθιστά αμφίβολη τη συμμετοχή του στον αγώνα της Πέμπτης με την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90

ΚΥΜΗ: Σχίζας 2, Αντεγκμπόγιε 8, Σιγκούνας, Τσολυπκοβιτς 12 92), Κουκουλάς 4, Κοστόβ 4, Σταμάτης 3, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 29, Ελ Αμίν 10 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουότερς 5 (1), Γκριν 11 (3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 7, Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 15 (3/4 τρ.), Λοτζέσκι 17 (5), Αθηναίου 8 (1).