Α1: Η ΑΕΚ το αήττητο, ο Κόροιβος τα «μπράβο»

koroivos kalabakos

«Κιτρινόμαυρο» φόντο είχε η τέταρτη αγωνιστική της Α1, με την ΑΕΚ και τον Άρη να κερδίζουν εκτός έδρας, Η πρώτη διατήρησε το αήττητό της στα Τρίκαλα, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης στην Πάτρα έδειξε σημάδια ανάκαμψης.

Ωστόσο, την παράσταση της ημέρας έκλεψε ο Κόροιβος, που πέτυχε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα, με εντυπωσιακή ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε την τελευταία στιγμή στην Πυλαία από τον Απόλλωνα Πατρών, ενώ το Ρέθυμνο επέτρεψε στις νίκες με αντίπαλο το Λαύριο.

Η ΑΕΚ που στο α΄ ημίχρονο βρήκε σθεναρή αντίσταση από τα Τρίκαλα  και έχανε με 32-31, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο β΄ μέρος και με επιμέρους σκορ 47-27, επικράτησε άνετα με 78-59. Η ευστοχία της στα τρίποντα ήταν αυτή που δημιούργησε την διαφορά, με τους Βασιλειάδη, Ουίλιαμς, Σάκοτα να έχουν 10/21 από τα 12/31 συνολικά της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς. Η ΑΕΚ είχε περισσότερες προσπάθειες έξω από τα 6.75, απ΄ ότι στα δίποντα (16/25).

Ο Άρης μετά το πρώτο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στην Πάτρα και έφτασε τους 89 πόντους (89-79) με κορυφαίο παίκτη τον Μάικλ Τζένκινς (29 π. με 4/6 τρ., 5/10 διπ., 8 ριμπ., 7 κερδισμένα φάουλ). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με 22/45 δίποντα και 7/14 τρίποντα, προσέγγισε το παιχνίδι με πιο σωστό τρόπο, απέναντι σε έναν Προμηθέα που προσπαθούσε να φανεί απειλητικός από το τρίποντο (9/29 και 16/26 για δίποντο).

Στην Αμαλιάδα και στην Πυλαία, έγιναν οι πιο συναρπαστικοί αγώνες. Ο Κόροιβος έχανε με 18 πόντους στο 31΄ (43-61) και η Δόξα Λευκάδας έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Όμως η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου κατάφερε να ανατρέψει τις προβλέψεις. Με επτά συνεχόμενους πόντους του Μπράουν μείωσαν αρχικά σε 50-64. Ο Σκοτ απάντησε με τρίποντο (52-67), αλλά ο Κόροιβος δεν επέτρεψε στη Δόξα να πετύχει πόντο για 6,5 λεπτά και να σημειώσει ένα επιμέρους σκορ 21-0, για να προηγηθεί 73-67 στα 36΄΄ πριν από τη λήξη. Ο Ταπούτος μείωσε με δύο βολές στα 20΄΄, αλλά ο Βαν Οστρουμ με ½ βολές έγραψε το 74-71 στα 18΄΄, για να αστοχήσει σε προσπάθεια για τρίποντο ο Ρόμπινσον στην τελευταία επίθεση της Λευκάδας. Ο Μπασάμπε με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης των «νεοφώτιστων», ενώ ο Ουέλς που είχε εντυπωσιάσει στους προηγούμενους αγώνες, έμεινε στα «ρηχά».

Ο ΠΑΟΚ λυτρώθηκε στο γήπεδό του από τον Τζόρνταν Σάιμπερτ στα 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Αμερικανός που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 1/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ευστόχησε έξω από τα 6.25 και χάρισε τη νίκη στο «Δικέφαλο» (84-83), απέναντι σε έναν Απόλλωνα που είχε αγκαλιάσει την έκπληξη. Ο ΠΑΟΚ λίγο πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο έχανε με 12 πόντους (55-67) και ο Άντονι Χίκι  είχε αποδειχθεί ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για τον Σούλη Μαρκόπουλο.

Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (4/8 διπ. 6/9 τρίποντα). Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πέτυχε ένα 9-1, ισοφάρισε (68-68) και ο Κλάντον έδωσε το προβάδισμα 72-70.  Στο 1΄39΄΄ πριν από τη λήξη, ο Απόλλων ήταν μπροστά με 83-79, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι και οι Πατρινοί έχασαν δύο επιθέσεις με τους Βεργίνη, Καλινόσκι, για να κερδίσουν οι γηπεδούχοι το επιθετικό ριμπάουντ κακι ο Σάιμπερτ να πετύχει το νικητήριο τρίποντο. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ και σε 30΄είχε μία αξιοπρόσεκτη στατιστική. Πέτυχε 20 πόντους (ατομικό ρεκόρ) με 7/12 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπ., 3 α;σίστ, 3 κοψίματα, 9 κερδισμένα φάολ.

Το Ρέθυμνο αντέδρασε όταν το Λαύριο πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (63-61) και έφτασε στη νίκη με 79-68, έχοντας για κορυφαίο τον Γκάρι Τάλτον με 17 π., ½ δίπ., 3/6 τρ., 5 ασιστ.