«Κλείδωσε» την 3η θέση ο Άρης

rethimno aris

Ο Άρης βρέθηκε σε μία από τις χειρότερες μέρες του αμυντικά, έκανε 17 λάθη, είχε όμως 12/22 τρίποντα (54%), μοίρασε 19 ασίστ (6 ο Γουότερς) και κυρίως ήταν ψύχραιμος στο τελευταίο δίλεπτο.

Αντιθέτως το Ρέθυμνο που έφτασε κοντά σε μια σημαντική νίκη (σ.σ. με την οποία ουσιαστικά θα «σφράγιζε» την είσοδο στα πλέι οφ) πλήρωσε τα λάθη και την αστοχία του (29/69 σουτ εντός παιδιάς, 42%).

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στο δεύτερο Άρης… πάτησε το γκάζι σημειώνοντας 30 πόντους! Με ηγέτες τους Ζάρα (12π.) και Πελεκάνο (11π.), αλλά και με 9/15 τρίποντα (σ.σ. συνολικά στο α' μέρος) οι κίτρινοι έχτισαν διψήφιες διαφορές, ξέφυγαν ακόμη και με 11π. (36-47 στο 18'), όμως πήγαν στην ανάπαυλα με ένα +7.
Κι αυτό γιατί η άμυνά τους ήταν αρκετά ευάλωτη, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο που έβρισκε πολλές λύσεις στο πρόσωπο του Κάρτερ (12π. Στο α' μέρος) να καταφέρνει να μένει κοντά στο σκορ.

Αυτό το αμυντικό πρόβλημα, ήταν που επέτρεψε στους γηπεδούχους να αρχίσουν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό 10-0 που τους έδωσε προβάδισμα μετά από πολύ ώρα (50-47 στο 24'). Εκτοτε το ματς πήγε ως το φινάλε του ως… ντέρμπι με πολλές αλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ.

Μάντεν και Ντελινινκάιτις (σ.σ. ως τότε άποντος) πήραν… φωτιά, φέρνοντας το Ρέθυμνο στο +4 (83-79) με 2 λεπτά πριν το τέλος, όμως η αντίδραση του Αρη ήταν εντυπωσιακή. Δεν δέχθηκε ούτε πόντο ως το φινάλε, ενώ ο ίδιος σημείωσε 9!

Εν πολλοίς το ματς κρίθηκε σε ένα σουτ του Γουότερς από τα 5 μέτρα στα 18'', αλλά και σε ένα κλέψιμο του Σίμτσακ πάνω στον Σάφτενααρ στα 9''. Κατόπιν 1/2 βολές του Μακ Νιλ έκαναν το 83-86, για να ακολουθήσει άστοχο ζευγάρι από τον Μάντεν στα 8''. Εν συνεχεία ο Μούρτος απλά διαμόρφωσε το τελικό 83-88 από τη γραμμή.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-47, 60-61, 83-88

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 6, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάροου 14 (1), Στόουν 8 (1), Κάρτερ 15, Ντελινικάιτις 9 (3), Μάντεν 15 (1),μ Σαφτενάαρ 11, ΤΡσακαλέρης, Θεοδωρίδης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 10 (2), Χάγκινς 4, Μούρτος 3 (1), ΜακΝίλ 13, Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 14 (4), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 12 (4), Κοέν 2, Σίμτσακ 13.