Γαλλία - Σλοβενία απέναντι στα μεγαθήρια

Η Ισπανία δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Σενεγάλη (89-56) και η άμυνά της οδήγησε σε 21 λάθη τους Αφρικανούς και σε χαμηλά ποσοστά.

Αντίθετα οι διοργανωτές είχαν 75% στα δίποντα (27-36) και 38% στα τρίποντα (7/23), ενώ έχασαν και δέκα βολές (14/24).
Ήταν μία καλή πρόβα ενόψει της συνάντησης με τη Γαλλία, η οποία έβγαλε νοκ άουτ τους Κροάτες, σ’  ένα κλειστό παιχνίδι με χαμηλό σκορ. (69-65). Το α΄ ημίχρονο έληξε με 23-22 και χαρακτηριστικό είναι ότι οι Γάλλοι στο α΄ δεκάλεπτο πέτυχαν 7 πόντους (7-15) και την ίδια παραγωγικότητα είχαν και οι Κροάτες στο β΄ δεκάλεπτο (16-7).
Ο Μπογκντάνοβιτς στα 40΄΄ μείωσε σε 66-64, αλλά η Κροατία αστόχησε και σε άλλα δύο σουτ για τρίποντο και η Γαλλία με κορυφαίους τους Φουρνιέ και Ζελαμπάλ, πήρε δίκαια τη νίκη.
Η Σλοβενία που νίκησε τη Δομικανή Δημοκρατία με 71-61 και πέφτει στα δόντια των Αμερικανών, μέχρι το 34΄ένιωθε την ανάσα των αντιπάλων (54-52). Τελικά στο τελευταίο εξάλεπτο κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς με πρωταγωνιστές τους αδελφούς Γκόρατς που πέτυχαν συνολικά 30 πόντους.