Η Κροατία στους Ολυμπιακούς του Ρίο

croatia italy

Η Κροατία κέρδισε με 84-78 την Ιταλία μέσα στο σπίτι της και εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η Κροατία ήταν σαφώς καλύτερη. Ωστόσο υπήρξε διακοπή για περισσότερο από 10 λεπτά λόγω προβλήματος που εμφανίστηκε στα χρονόμετρα του γηπέδου.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάβιτς ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι ασταμάτητος, σημειώνοντας 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ενώ οι Ντάριο Σάριτς με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ και Ντάρκο Πλάνινιτς με 9 πόντους βρέθηκαν στο πλευρό του και η Κροατία επέβαλλε τον ρυθμό της. Στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν στο +7 για τους Κροάτες,19-12'.
Οι Ιταλοί δίνοντας βάση στην άμυνά τους κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, 31-30 στο 18' με τρίποντο του Χάκετ, ωστόσο οι Σάριτς και Μπογκντάνοβιτς οδήγησαν την Κροατία να προηγηθεί με 39-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ετορε Μεσίνα με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έκανε ένα σερί 0-8 (39-42, όμως ο Σιμόν κράτησε όρθια την Κροατία, η οποία προηγήθηκε με 50-44 στο 27΄. Ο Ντατόμε λίγο πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο έγραψε το 54-52, δίνοντας ανάσα στην ψυχολογία της ομάδας του.

H Ιταλία στο 31΄ εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Αλεξάντερ Πέτροβιτς και προηγήθηκε με 54-55, όμως οι Κροάτες απάντησαν και προηγήθηκαν με 63-55 στο 35' με 9 συνεχόμενους πόντους του Σάριτς. Οι Μπελινέλι και Γκαλινάρι έγραψαν το 63-59 (36') πριν ο Πλάνινιτς πετύχει το 65-59.

Οι Μπελινέλι και Χάκετ κατάφεραν να μειώσουν σε 65-64 για την ομάδα τους, ενώ ακολούθησαν άστοχες βολές του Πλάνινιτς και ο Μέλι με κάρφωμα πέτυχε το 65-66 (38'). Ο Σιμόν 1:42 λίγο πριν την λήξη είχε 1/2 βολές, 67-66, παίρνοντας συγχρόνως και το πέμπτο φάουλ του Γκαλινάρι. Ο Μπελινέλι με δικές του βολές διαμόρφωσε το 67-68 αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Κροατία (69-68). Στη συνέχεια ο Μπελινέλι αστόχησε και ο Μπογκντάνοβιτς έχασε λέι απ. Ο Μπελινέλι αστόχησε από κοντά, ο Μέλι από κοντά δεν τα κατάφερε και ο Σιμόν με 1/2 βολές έκανε το 70-68.

Στην τελευταία επίθεση που είχε η Ιταλία, ο Μπελινέλι αστόχησε σε λέι απ, αλλά ο Μέλι με φόλοου αυτή τη φορά ισοφάρισε. Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε υπό την πίεση του Χάκετ και κάπως έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
Στο ξεκίνημα της παράτασης, οι Σάριτς και Σιμόν έστειλαν στο +5 (75-70) την Κροατία, όμως ο Αραντόρι μείωσε σε 75-73. Ο Σάρτις δύο λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης έμεινε ψύχραιμος για το 77-73, ο Αραντόρι αστόχησε σε δύο τρίποντα και ο Ούκιτς δεν βρήκε στόχο για να γράψει το 79-73 από την κορυφή της ρακέτας. Ο Χάκετ λίγο πριν το τέλος είχε 1/2 βολές, 77-74 και ο Μπογκντάνοβιτς στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο, πετυχαίνοντας το 80-74. Ο Μπελινέλι μείωσε σε 80-76, ο Χάκετ έκλεψε την μπάλα, αλλά ο Τζεντίλε ήταν άστοχος στον αιφνιδιασμό. Ο Σιμόν αστόχησε σε δύο βολές, ο Τζεντίλε υπέπεσε σε νέα λάθος επιλογή και ο Μπογκντάνοβιτς από την γραμμή των ελεύθερων βολών «κλείδωσε» τη νίκη της Κροατίας, 82-76. Ο Χάκετ μείωσε σε 82-78, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς επανέφερε την Κροατία στο +6, διαμορφώνοντας συγχρόνως το τελικό αποτέλεσμα, 84-78.

Με τη λήξη της αναμέτρησης, οι Κροάτες πανηγύρισαν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και οι Ιταλοί αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με σκυμμένα κεφάλια.
Δεκάλεπτα: 19-12, 39-34 , 54-52, 70-70 (παρ.), 84-78