Λύτρωση από την Καλέντζου (pics)

Με τρίποντο της Τούλας Καλέντζου 6 δευτερόπτα πριν από τη λήξη, ο Παναθηναϊκός νίκησε το Ελληνικό (64-61), στο μεγάλο ντέρμπι των γυναικών.

Μία αγωνιστική πριν από τη λήξη του α΄ γύρου, καμία ομάδα πλέον δεν είναι αήττητη και η συνέχεια αναμένεται συναρπαστική στο πιο δυνατό και αμφίρροπο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών.
Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του την περασμένη εβδομάδα από τον Πρωτέα Βούλας, ήταν φανερό ότι διακατεχόταν από περισσότερο άγχος, κάτι που το Ελληνικό εκμεταλλεύτηκε. Με τον αέρα του αήττητου η μάδα της Ελένης Καπόγιαννη είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια κι έδειχνε ικανή ν’ αποδράσει με τη νίκη από τον «Τάφο του Ινδού». Μάλιστα στο ημίχρονο ήταν μπροστά με δέκα πόντους διαφορά (37-27).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλήτριες ξεκίνησαν την προσπάθεια της ανατροπής και από τη στιγμή που ισοφάρισα στο 37΄(59-59), το ντέρμπι πήρε φωτιά, για να κριθεί στην τελευταία επίθεση με το τρίποντο της αρχηγού.
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 27-37, 43-52, 64-61
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γ. Σαμαντούρα): Καλέντζου 14 (3), Μαγκλάρα 8, Γέμελος 16 (2), Κοσμά 11 (3), Ντέλβα 13, Καββάσιλα, Χριστινάκη 2
ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Ε. Καπογιάννη): Γκοτζή 12, Χαλιβέρα 6 (2), Σταμάτη 14 (1), Σπυριδοπούλου 8 (1), Τζόνσον 10, Μπόνη, Μπαλτά 5 (1), Παντέλη, Νικολαΐδου 6