Αμερικάνικη βοήθεια

efivoi korea

Με τον Ντόρσεϊ να έχει καταλυτική συμβολή στην τελευταία περίοδο η Εθνική εφήβων ολοκλήρωσε αήττητη την πρώτη φάση του Μουντομπάσκετ νικώντας με 69-60 και ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει στο πρώτο νοκ άουτ την Τυνησία την Τετάρτη.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για την Εθνική, με τον Παπαγιάννη να βρίσκει χώρο να δράσει στη ρακέτα και να συμβάλει ώστε να πάρει η ομάδα μας το προβάδισμα με 14-9. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Σέρβοι βελτίωσαν την άμυνά τους περιορίζοντας τη δράση του Παπαγιάννη και καθώς οι υπόλοιποι Έλληνες παίκτες ήταν άστοχοι, κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Με σερί 13-1 προηγήθηκαν με 22-15 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η Εθνική σταδιακά αντέδρασε. Και με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου ισοφάρισε 27-27 επιστρέφοντας στο παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο του οποίου, πάντως, έληξε με τη Σερβία μπροστά στο σκορ (37-33).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο με το που άρχισε η τελευταία περίοδος η Εθνική... πάτησε γκάζι. Η άμυνα έγινε πολύ αποτελεσματικοί και στην επίθεση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αποτέλεσε τον καταλύτη σκοράροντας σε πολλές περιπτώσεις και πρωταγωνιστώντας στο σερί 14-1, με το οποίο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 60-49 στο 36'. Προς στιγμήν οι Σέρβοι φάνηκαν διατεθειμένοι να αντιδράσουν μειώνοντας 62-56, αλλά ο Ντόρσεϊ και ο Μήτογλου ήταν εκεί για να διασφαλίσουν τη νίκη (69-60) της Εθνικής, που θα αντιμετωπίσει την Τυνησία την Τετάρτη στο πρώτο νοκ άουτ και είναι ως εκ τούτου το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά.

ΕΛΛΑΔΑ (16/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 25/38 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 λάθη, 17 κλεψίματα, 5 τάπες): Τολιόπουλος 11 92), Λούντζης 7 (5 κλεψ.), Κώττας 3, Ντόρσεϊ 10 (1), Μήτογλου 9, Μουράτος 1, Σκουλίδας 9 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 9, Παπαγιάννης 10 (5 ταπ.), Χαραλαμπόπουλος.

ΣΕΡΒΙΑ (19/47 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 10/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 23 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες): Πένο 3 (1), Αρανίτοβιτς 3, Μαρίνκοβιτς 9 (2), Όστοϊτς 5, Τζόκοβιτς 14, Στογιάνοβιτς 5 (1), Ντόκοβιτς 2, Λαζάρεβιτς 2, Σίμανιτς 5, Γκλίσιτς, Βούτσετιτς 9, Μιλαντίνοβιτς 2.