Έκανε τα εύκολα-δύσκολα ο Κολοσσός

kolossos 4

Ο Κολοσσός επικράτησε του Αμαρουσίου με 89-85, πάτησε προσωρινά στην έκτη θέση και περιμένει το αποτέλεσμα του Καρδίτσα-ΠΑΟΚ για να δει αν θα διατηρήσει τη θέση του.

Εντυπωσιακός ήταν ο Κολοσσός στο ματς της Stoiximan Basket League (τελευταία αγωνιστική της regular season πριν τον τρίτο γύρο) κόντρα στο Μαρούσι. Οι Ροδίτες του Σεγκούρα πήραν τον έλεγχο από νωρίς και τελικά επικράτησαν με 89-85

Έτσι πάτησαν στην έκτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 9-13 και περιμένουν το αποτέλεσμα του Καρδίτσα-ΠΑΟΚ (θέλει νίκη των γηπεδούχων για διατηρήσουν την έκτη θέση. Στον αντίποδα η ομάδα του Βετούλα έπεσε στο 7-15 και βρίσκεται στην 10η θέση.

Για τους νικητές ο Γκάουντλοκ είχε 21 πόντους, με τον Σίτου να μετρά 19 πόντους , ενώ από την άλλη πλευρά οι Μπρίσκο και Νικολαΐδης σταμάτησαν στους 18 πόντους.
Kολοσσός - Mαρούσι: Το ματς

Ο Κολοσσός έκανε απίθανο ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε με 21-2 στο 7' χάρη στον Πετρόπουλο. Ο Πόλεϊ έκανε το 23-7 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τους Ροδίτες να ελέγχουν απόλυτα το ματς.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο και ο Σίτου κάνει το 33-12 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Μπρίσκο μείωσε σε 36-22 στο 17', όμως ο Περάντες έγραψε το 41-22. Ο Κολοβέρος διαμόρφωσε το 44-29 στο ημίχρονο.

Το Μαρούσι μπήκε δυνατό στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 51-43 στο 24' με τον Νικολαϊδη. O Γκάουντλοκ έκανε το 64-47 στο 28΄, δίνοντας αέρα στους γηπεδούχους.

To Mαρούσι επέστρεψε και μείωσε σε 78-75 με τον Τζούστον στο 37'. O Xίλ έκανε το 80-78, 1:30 για το τέλος. Ο Μπιλλής έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 83-78 στο 39'. Ο Γκάουντλοκ έκανε το 87-80 στα 24 δευτερόλεπτα και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 43-27, 44-29, 68-52, 89-85