• NBA
  • Posted

Με μέταλλο πρωταθλητή οι Θάντερ

Μετά από ένα σπουδαίο ντέρμπι η Οκλαχόμα επικράτησε του Χιούστον με 105-102 κι έκανε το 2-0 παίρνοντας πλέον σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση και διατηρώντας το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι περσινοί φιναλίστ έμοιαζαν να καθαρίζουν τον αγώνα περίπου οκτώ λεπτά πριν από το τέλος, καθώς είχαν προβάδισμα 15 πόντων (89-74). Οι Ρόκετς όμως δεν τα παράτησαν. Επέστρεψαν και προσπέρασαν με 95-91 χάρη σ’ ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-2 κι έχοντας μπροστάρη τον πρώην παίκτη της Οκλαχόμα Τζέιμς Χάρντεν.

Τελικά χάρη σε μεγάλα σουτ του Κέβιν Ντουράντ και του Τάμπο Σεφολόσα οι Θάντερ ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, ανακουφίζοντας έτσι τον κόσμο τους.

Ο Ντουράντ κι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ σκόραραν από 29 πόντους για τους νικητές, με τον πρώτο πάντως να πετυχαίνει μόλις τέσσερις πόντους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο.

Για τις «ρουκέτες» εντυπωσιακός δεν ήταν μόνο ο Χάρντεν (36 π.), αλλά κι ο άλλοτε άσος του Ολυμπιακού, Πάτρικ Μπέβερλι. Ο 24χρονος γκαρντ έπαιξε για 41 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα πρόσφερε 16 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο κλεψίματα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τον αγώνα αποχώρησε τραυματίας ο Τζέρεμι Λιν που χτύπησε στο στήθος. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Τέξας, με τους Θάντερ πάντως να έχουν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για πρόκριση.

Δωδεκάλεπτα: 29-28, 57-55, 78-72, 105-102

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (Σκοτ Μπρουκς): Ντουράντ 29 (2), Ιμπάκα 12, Πέρκινς 4, Σεφολόσα 11 (3), Ουέστμπρουκ 29 (1), Τζάκσον 6 (2), Μάρτιν 10 (3), Κόλισον 4, Φίσερ, Λίγγινς

Χιούστον Ρόκετς (Κέβιν Μακ Χέιλ): Χάρντεν 36 (1), Πάρσονς 17 (3), Ασίκ 9, Λιν 7 (1), Μπέβερλι 16 (2), Ντελφίνο 11 (3), Σμιθ 6, Γκαρσία, Μπρουκς