Γιορτή με μαέστρο τον Σλούκα

Η γιορτή στο ΣΕΦ είχε το φινάλε που θα ήθελε σ Ολυμπιακός. «Κλείδωσε» την πρώτη θέση στον όμιλό του με τη νίκη του επί του Ερ. Αστέρα (64-59) μέσα σε μία όμορφη ατμόσφαιρα. Ο κόσμος του Ολυμπιακού ανταπέδωσε τη φιλοξενία του α΄ γύρου στο Βελιγράδι και οι εικόνες αυτές έχουν μεγαλύτερη αξία από το αποτέλεσμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα ταξιδέψουν στη Κωνσταντινούπολη για ένα διαδικαστικό αγώνα με τη Γαλατασαράι, στον τελευταίο αγώνα του ομίλου.
Ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση του Ερ. Αστέρα, ο οποίος διεκδίκησε με αξιώσεις τη νίκη. Ακόμη και όταν ο Μαριάνοβιτς  δεν είχε την παραγωγικότητα του α΄ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν απειλητικοί και από την περιφέρεια και μπαρότι δεν είχαν την παραμικρή βοήθεια από τους δύο αρνητικούς Αμερικάνους.
Ο Ολυμπιακός ποντάριζε στην κούραση του Μαριάνοβιτς, βελτίωσε την άμυνά του στο τελευταίο πεντάλεπτο και βρήκε μεγάλα σουτ από τον Σπανούλη, τον Λαφαγέτ τον Σλούκα και τον Πέτγουεϊ.
Ήταν αναμενόμενο να μεταφέρει κοντά στο καλάθι το παιχνίδι του ο Ερυθρός Αστέρας και να εκμεταλλευτεί τα 2.21 του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς. Και ο τελευταίος αποδείχθηκε ο μεγάλος πονοκέφαλος για τον Ολυμπιακό. Ανίκητος μέσα στη ρακέτα είχε μόνιμη σύνδεση με το καλάθι των γηπεδούχων, που κυνηγούσαν στο μεγαλύτερο διάστημα στο σκορ.
Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 9-2, 8-14 και τον Μαριάνοβιοτς να έχει πετύχει 9 πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 16-13.
Χωρίς τον Μαριάνοβιτς στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα, μείωσε στο καλάθι και το ματς πήρε την μορφή ντέρμπι. Ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στα 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά απάντησε αμέσως με τον ίδιο τρόπο ο Ντάγκουβιτς (27-28).
Ο Λαφαγιέτ ισοφάρισε με τρίποντο (36-36) στο 27΄ αλλά ο Ερ. Αστέρας είχε λύσεις και από την περιφέρεια με τον Μίτροβιτς και αποσπάστηκε εκ νέου (43-38) και 48-42 στο 30’.
Με δημιουργό και εκτελεστή τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο και δύο φορές απέτυχε να περάσει μπροστά στο σκορ. Κάτι που έκανε όμως ο Σλούκας πέντε λεπτά πριν από τη λήξη με διείσδυση (53-52) και παρότι είχε επανέλθει ο Μαριάνοβιτς. Ο νεαρός παίκτης έδωσε αργότερα και έτοιμο καλάθι στον Πέτγουέι, αλλά ο Ερ. Αστέρας απαντούσε αμέσως  (37΄55-57).
Ο Σλούκας ισοφάρισε και ο Ντάνστον αστόχησε σε δύο βολές για να δώσε τον προβάδισα. Αυτό το έδωσε –ποιος άλλος;- ο Σπανούλης  στο 1΄23΄΄ πριν από τέλος, με τρίποντο (60-57). Θα μπορούσε να είχε πετύχει και τετράποντο, αλλά αστόχησε στη βολή.
Ο Πέτγουέι έδωσε τη χαριστική βολή στα 16΄΄ με νέο τρίποντο (63-59).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 4, Σπανούλης 15 (2), Σλούκας 9, Αγραβ΄πανης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.
ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ: Ουίλλιαμς 2, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιοτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 17 (13 ριμπ.), Τζένκινς, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.