Ένα βήμα πριν από το νταμπλ (pics)

Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης για την ανωτερότητά του το Ελληνικό απέναντι στον Παναθηναϊκό και στον πρώτο αγώνα τω ν πλέι οφ νίκησε άνετα στην έδρα του με 71-46. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγείται με 2-1 και χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να επαναλάβει το νταμπλ.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη (22/4) στη Λεωφόρο κι αν ισοφαρίσουν οι «πράσινες», όλα θα κριθούν την άλλη Κυριακή στην Αργυρούπολη. Όπως μαρτυρά και το σκορ, το Ελληνικό επικράτησε καθαρά στον σημερινό αγώνα και η άμυνά του ήταν αυτή που του έδωσε ρυθμό και καλές επιλογές στην επίθεση. Είχε σταθερά το προβάδισμα στο ακορ και από το α΄ ημίχρονο πήρε μία διαφορά ασφαλείας (35-25). Όταν μάλιστα στο β΄ μέρος κατάφερε να περιορίσει και την Έιβερι, που στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν όλος ο Παναθηναϊκός, σημειώνοντας 10 πόντους,, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα.

Δεκάλεπτα: 22-17, 35-25, 54-35, 71-46

ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 5 (1), Καλογήρου 6 (1), Κοσμά 9 (1), Παπαμιχαήλ 6 (9ρ), Μπαλτά 6 (2), Χαλιβέρα 12 (3), Τζόνσον 12 (10ρ), Μπόνη 11, Φουράκη Β., Φουράκη Σ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 3 (1), Δανούση 2, Αυτζή 7 (2), Καλημέρη, Κόνιαλη 2, Ολιβερ 8 (11ρ), Σλούκα 4, Έιβερι 17 (3), Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 3.

3ος Ο ΠΡΩΤΕΑΣ

Ο Πρωτέας Βούλας ήταν το φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης και το επιβεβαίωσε με αντίπαλο την Αναγέννηση Ν. Ρυσίου. Είχε το 2-0 από την κανονική περίοδο και πέτυχε την τρίτη νίκη στα πλέι οφ με 85-65. Πάντως για την νεοφώτιστη ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι επιτυχία η τέταρτη θέση και ήταν η ποιο ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Δεκάλεπτα : 35-19, 51-25 , 67-48, 85-65

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Τσιχλάκη , Κίτσιου , Κολλάτου 11 (2), Σπυριδοπούλου 23 (2), Σωτηρίου 15 (1) , Νικολοπούλου 2 , Μαντά 5 (1) , Φασούλα 12 (7 ριμπ.) , Αναστασοπούλου 2 , Μπράβαρντ 15 (1τρ., 12 ριμπ.)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Μαραγκού 5 (1), Γράψα 6, Μούρτου 4 (2), Σταυρίδου 25 (4) , Τζήκου 2, Μούλη 9, Σκιαδοπούλου 14.