Αγχώθηκαν, αλλά... νίκησαν οι Έφηβοι! (vid)

image 3 1

Την δεύτερη νίκη της σημείωσε η Εθνική ομάδα Εφήβων στο Eurobasket U18, αφού επικράτησε της Κροατίας με 76-67 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την α' φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου ωστόσο παραλίγο να κάνει... χαρακίρι στο δεύτερο ημίχρονο αφού είδε μια διαφορά 20 πόντων (19-39 στο 17') να εξανεμίζεται και να μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες.

Η Κροατία κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ με 62-61 πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε πραγματικό ντέρμπι.

Όμως οι Ρογκαβόπουλος και Αρσενόπουλος δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να ξαναφέρουν την Εθνική σε θέση ισχύος με ένα επιμέρους 13-3 σε διάστημα τριών λεπτών!

Αυτό ήταν! Η Εθνική προηγήθηκε με 74-65 δύο λεπτά πριν από το τέλος και έτσι κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 76-67 και στη δεύτερη νίκη της στα τρία ματς του ομίλου της στο Eurobasket U18 που διεξάγεται στο Βέντσπιλς.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 16, Χατζηδάκης 2, Γαργαλής 4, Ρογκαβόπουλος 13, Σανδραμάνης 10, Χουγκάζ 6, Καματερός, Καράμπελας, Κουρτίδης 10, Τσιρογιάννης 2, Τσουμάνης 11, Βουλγαρόπουλος 2.