Κι όμως μπορούσαν...

toyrkia ellas

Όταν ο Μιχάλης Λιούτζης στα 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη μείωσε στον ένα πόντο (78-77), δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η Εθνική εφήβων θα άρπαζε την μπουκιά από το στόμα των Τούρκων, αλλά τελικά η πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ δεν χαμογέλασε στην ελληνική ομάδα. Έχασε με 82-78, αλλά κρατάει το καλό πρόσωπο που έδειξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να γυρίσει ένα ματς από τους 17 πόντους (51-34) στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου.

Το μουδιασμένο πρώτο μέρος, τα 17 συνολικά λάθη, τα τρία φάουλ του Μωραΐτη σε συνδυασμό με την αστοχία του (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επιβάλουν το ρυθμό τους μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

Η θεαματική άνοδος του Μωραΐτη, αλλά και του Λούντζη στο β΄ ημίχρονο, άλλαξαν τη ροή του αγώνα και το 63-51 στην αρχή της τελευταίας περιόδου διαμορφώθηκε σε 65-62. Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας πήρε τη μορφή ντέρμπι με την ελληνική ομάδα να λύνεται και να αξιοποιεί και τον Χρηστίδη κοντά στο καλάθι.Πολύ καλός ήταν και ο Αγραβάνης, ιδίως στο α΄ δεκάλεπτο.

Πάντως τα  27 λάθη είναι πολλά για την Εθνική, που είχε 21/45 δίπ., 4/17  τρ. 24/31 βολές και 37 ριμπ. Ο Μωραΐτης είχε 16 π. (όλους στο β΄ ημίχρονο), ήταν ο πρώτος ριμπάουντερ (8), μοίρασε 7 ασίστ, και τελείωσε με 6 κλεψίματα και 5 λάθη.Ο Λούντζης πέτυχε  18 πόντους και είχε 7 ριμπ., 3 ασίστ, 6 κλ. Και 6 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-34, 60-51, 82-78

ΤΟΥΡΚΙΑ (Τσετίν): Αλ 21, Απαϊντίν, Σαϊμπίρ 7, Καρ 7, Καραχάν 3, Μπαστάν 11, Ακιούζ, Ντογκάν 3, Ατάρ 12, Σενέλ 4, Γιαρόλ 5, Ντουράν 9.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Λούντζης 18, Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 5 (1), Αγραβάνης 15 (1), Χρηστίδης 15, Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης 16 (1), Παπαδάκης Κ. 5 (1), Κουρέπης, Τάταρης 4, Παπαδάκης Στ.