Καλό τεστ, παρά την ήττα

Στον πρώτο από τους δύο φιλικούς αγώνες με τη Σερβία στην πόλη Βρσατς, η Εθνική εφήβων U19  έχασε με 70-66, αλλά παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τα τεστ στο Τρεβίζο.

Παρά τις ελλείψεις που έχει η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου την περίοδο αυτή της προετοιμασίας ενόψει της συμμετοχής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα (Ηράκλειο 27 Ιουνίου – 5 Ιουλίου), για 35 λεπτά είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Λύγισε στο τελευταίο πεντάλεπτο, από την αδυναμία της στα αμυντικά ριμπάουντ, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους Σέρβους να ευστοχήσουν σε δευτερεύουσες επιθέσεις.
 Δεκάλεπτα: 20-24, 35-43, 50-52, 70-66
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Μιλεντίγεβιτς 2, Μουράτος 4, Οικονομόπουλος 1, Μήτογλου 13 (3τρ, 6 ρ.), Τσαλμπούρης 13 (4κ), Σκουλίδας 8, Χρηστίδης 2, Ντόρσεϊ 5 (1), Σταμάτης 16 (6 ασίστ), Ντουζίδης