Δεύτερη νίκη οι έφηβοι

Πάτησε γκάζι στο β΄ ημίχρονο η εθνική ομάδα των εφήβων και έφτασε εύκολα στη δεύτερη νίκη του ομίλου της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που γίνεται στην Τουρκία, με αντίπαλο την Τσεχία (75-57).

Έτσι ο αυριανός αγώνας (Σάββατο 26/7) με την Τουρκία, έχει την μορφή τελικού, αφού το αποτέλεσμα της συνάντησης θα καθορίσει την πρώτη θέση του ομίλου,
Η Εθνική ομάδα περίμενε ότι θα έχει εύκολο απόγευμα και γι  αυτό ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και είχε διακυμάνσεις στην απόδοσή της.
Με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου, οι Τσέχοι ισοφάρισαν (17-17) και το ματς πήρε αμφίρροπη μορφή, καθώς η ελληνική ομάδα πού έμεινε για τρία λεπτά χωρίς πόντο, δέχτηκε ένα 8-0 και για πρώτη φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ (17-19). Ο Χαραλαμπόπουλος και ο Τολιόπουλος με τρίποντο ξεκόλλησαν προσωρινά την ομάδα (22-19) και το ημίχρονο έκλεισε με 30-26.
Αποφασισμένη να εξαφανίσει κάθε ανησυχία, η ομάδα του Η. Παπαθεοδώρου, ξεκίνησε το β΄ μέρος συγκεντρωμένη αμυντικά και η διαφορά στο 25΄εκτοξεύθηκε στους 12 πόντους (47-35) με τους Χαραλαμπόπουλο, Κόνιαρη, να δίνουν επιθετικές λύσεις. Η διαφορά μειώθηκε πάλι στο τέλος της τρίτης περιόδου, που έληξε με 52-43.
Η μέγιστη τιμής της διαφοράς έφτασε τους 18 πόντους (75-57) με τρίποντα του Κόνιαρη,  και του Μουράτου. Ο τελευταίος είχε πολύ καλή απόδοση στο διάστημα αυτό. Ο Μίτογλου με «νταμπλ – νταμπλ» (11 π., 16 ριμπ.) και ο Χαραλαμπόπουλος ήταν πάλι ο πρώτος σκόρερ με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (69,2)
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 3 (1, Κόνιαρης 8 (2), Κόττας 4, Οικονομόπουλος, Μίτογλου 11, Μουράτος 12 (2), Σκουλίδας, Τσαλμπουρής 2, Μπιλλής, Σταμάτης 12 (1), Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 23.
ΤΣΕΧΙΑ: Σεχνάλ, Μάρες, Ο. Σεχνάλ12, Πουλπάν 2, Σκραντς 14 (2), Πέκαρεκ 2, Σβόμποντα 11 (2), Λέτζο,  Κρουτίλ, Πούρσλ 14 (2), Γιοκλ 2.