Ηττα για Λιμόζ και «Δράκο»

limoges1

Μετά την εκτός έδρας νίκη της πρεμιέρας, η Λιμόζ του Παναγιώτη Γιαννάκη γνώρισε την ήττα στο γήπεδό της από τη Στρασμπούρ με 62-70. Οι νεοφώτιστοι «πλήρωσαν» την κακή τελευταία περίοδο. Στα τελευταία δέκα λεπτά σκόραραν μόλις δέκα πόντους ενώ δέχτηκαν 19. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αμερικανός φόργουορντ της Στρασμπούρ, Ρικάρντο Γκριρ. Ο 34χρονος άσος σε 37 λεπτά συμμετοχής κατέγραψε μία πλήρη εμφάνιση σημειώνοντας 17 πόντους, μαζεύοντας οκτώ ριμπάουντ και μοιράζοντας έξι ασίστ στους συμπαίκτες του. Όσον αφορά τους παίκτες του «Δράκου», εκείνος ο οποίος ξεχώρισε ήταν ο Νομπέλ Μπουνγκού με 18 πόντους και εννιά ριμπάουντ. Ο Αγγελος Τσάμης στα 19 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ σημείωσε δύο πόντους.

Πριν από το τζάμπολ πάντως, ο τεχνικός της Στρασμπούρ και ομοσπονδιακός της Εθνικής Γαλλίας Βενσάν Κολέ φρόντισε να πλέξει το εγκώμιο του Παναγιώτη Γιαννάκη δηλώνοντας: «Οταν έχεις τον Γιαννάκη στον πάγκο σου, δεν πας για παραμονή αλλά για πλέι οφ».