• NBA
  • Posted

Με σούπερ Γιάννη, οι Μπακς έφτασαν τις 15 σερί νίκες!

giannis nets gettyimages

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μέτρησε 33 πόντους και 15 ριμπάουντ και οι Μιλγουόκι Μπακς συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους με την 15η συνεχόμενη νίκη τους κόντρα στους Μπρούκλιν Νετς με 118-104.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το περίμενε με ανυπομονησία. Η απουσία ενός αγώνα, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, ήταν αρκετή για να πατήσει στο παρκέ. Και να επιβληθεί.

Ο Greek Freak οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στην 15η συνεχόμενη νίκη τους, στο μεγαλύτερο σε εξέλιξη σερί στο ΝΒA στην τρέχουσα σεζόν. Κατά σύμπτωση το προηγούμενο κατείχαν οι Μπρούκλιν Νετς (12), οι οποίοι ηττήθηκαν στη Νέα Υόρκη με σκορ 118-104.

Ο Αντετοκούνμπο μέτρησε 33 πόντους (14/25 διπ., 1/2 τριπ., 2/6 βολές), 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 28:28 συμμετοχής!

Ο Τζρου Χόλιντεϊ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, μετρώντας 14 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι Μπακς είχαν ακόμη τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Λόπεζ 13 (10 ριμπ.), Μίντλετον 18 (6 ασίστ), Κάρτερ 11.

Γύρισαν από το -10

Οι Μπακς κράτησαν τους Νετς στους 42 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 66-42 σε αυτό το διάστημα, ανατρέποντας το -10 των δύο πρώτων περιόδων.

Η άμυνα των Μπακς υποχρέωσε τους Νετς να σουτάρουν με 7/23 σουτ στην 4η περίοδο, ενώ σε διάστημα 4:23 μέτρησαν εννιά συνεχόμενες χαμένες επιθέσεις!

Και αν οι Μπακς έχουν το δικό τους (θετικό) σερί, το ίδιο ισχύει και για τους Νετς, αλλά στην άλλη πλευρά του νομίσματος: 3η συνεχόμενη ήττα και 7η στα τελευταία 9 ματς, με την τελευταία θέση των playoffs (6η) να μη φαντάζει πλέον τόσο σίγουρη, μετά τις αποχωρήσεις των Καϊρί Ίρβινγκ και Κέβιν Ντουράντ.

Όσο για το Μιλγουόκι; Θα έχει την ευκαιρία για το «16 στα 16» εξαιρετικά γοργά, αφού αντιμετωπίζει σε back 2 back αγώνα τους Ορλάντο Μάτζικ (03:00, ξημερώματα Πέμπτης).

Για τους Νετς, τα νέα αποκτήματα, ο Μάικαλ Μπρίτζες και ο Σπένσερ Ντινγουίντι μέτρησαν 31 και 26 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-22, 62-52, 85-91, 104-118