Χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία...

Κρίμα. Κρίμα γιατί μπορούσε να «σπάσει» από το πρώτο ματς της σειράς την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να πάρει ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Μιλάνου. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 77-74 στην παράταση ωστόσο κοίταξε στα μάτια την ρωσική ομάδα και έδειξε ότι μπορεί να ισοφαρίσει την Μεγάλη Παρασκευή.

Ουσιαστικά τα πάντα χάθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο. Με εξαίρεση το καλάθι του Ζακ Ράιτ με το ξεκίνημα της παράτασης, έκτοτε οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να σημειώσουν πόντο με αποτέλεσμα να χάσουν μια μεγάλη ευκαιρία! Αν και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους, στα κρίσιμα σημεία άπαντες έμοιαζαν «μπλοκαρισμένοι», χωρίς καθόλου καθαρό μυαλό! Αποκορύφωμα η τελευταία επίθεση στην κανονική περίοδο, όταν η μπάλα έμεινε -ουσιαστικά- στα χέρια του Διαμαντίδη, χωρίς να εκδηλωθεί κανονική επίθεση.

Μια από τα ίδια και στην παράταση, με την ελληνική ομάδα να έχει 1/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Τα περισσότερα εκ των οποίων πάνω σε άμυνα, αν και το τελευταίο που επιχείρησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης η μπάλα... μπήκε και βγήκε στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού δεν βρέθηκε στην καλή του μέρα (2/10 τρίποντα, 4 λάθη αλλά και 7 ασίστ!) με τους Ματσιούλις (14π., 5ριμπ., 5κλ.) και Λάσμε (14π., 5/5διπ.) να είναι εκείνοι που οδηγούσαν τον Παναθηναϊκό σε ένα μεγάλο διπλό. Από κοντά και ο Ζακ Ράιτ, ο οποίος προσπαθούσε να δώσει ρυθμό στην ομάδα του.

Η αστοχία... χαράμισε τα κλεψίματα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Η αμυντική τακτική του Αλβέρτη λειτουργούσε εξαιρετικά, με τον Ματσιούλις να κλέβει τη μία μπάλα μετά την άλλη (4κλεψ.). Όμως από τη στιγμή που παρουσίασαν τα... (πιο) παλιά συμπτώματα της αστοχίας έξω από τα 6.75μ. (0/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) έφτασαν στο σημείο να κυνηγούν και όχι να είναι οδηγοί. Στον αντίποδα οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσαν να περάσουν εύκολα τη μπάλα στο καλάθι όπου υπερείχαν των «πρασίνων» με τον Κρστιτς να αντιμετωπίζεται με τον σωστό τρόπο. Τη ζημιά έκανε ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος απειλούσε ακόμα και με σουτ από τα έξι μέτρα. Στο 7' το σκορ ήταν ήδη στο +9 για την ΤΣΣΚΑ (17-8)  που έλεγχε απόλυτα το ματς. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή κυκλοφορία στην επίθεση, με τους παίκτες να... κολλάνε και -σε αρκετές  περιπτώσεις- να τους μένει η μπάλα στα χέρια με τη λήξη των 24 δευτερολέπτων.

Ισορρόπησε αλλά συνέχισε να βρίσκει... σίδερο
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μπορεί η είσοδος του Ζακ Ράιτ να έδωσε ταχύτητα και ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα βρήκαν σκορ έξω από τα 6.25μ. φτάνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους (31-18 στο 14'). Τη σκυτάλη από τον Χάινς είχαν πάρει οι Χριάπα και Φριτζόν, ενώ η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την αδυναμία της ελληνικής ομάδας στο αμυντικό ριμπάουντ.  Βέβαια στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βρουν τις απαντήσεις απέναντι στους γηπεδούχους, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο από τους επτά πόντους (40-33).

Όταν μπήκαν γύρισε και το ματς
Το μεγάλο ερωτηματικό από εκείνο το σημείο και μετά είχε να κάνει με το αν θα παρουσιάζονταν οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη το ίδιο άστοχοι και στο δεύτερο μισό του αγώνα. Άλλωστε τα οκτώ άστοχα τρίποντα ήταν και η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων! Και να, που άλλαξε άρδην η εικόνα του αγώνα. Ματσιούλις και Φώτσης είχαν «οπλίσει» από την περιφέρεια και με 5/6 τρίποντα στην 3η περίοδο κρατούσαν τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς. Στο 25' είχαν ψαλιδίσει τη διαφορά στο καλάθι (47-45) και παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (58-56). Από την ΤΣΣΚΑ ο Βίκτορ Χριάπα αποτελούσε το μόνιμο πονοκέφαλο για τον Αλβέρτη, πόσω μάλλον από τη στιγμή που ο Κρστιτς ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

Ο Ουίμς είχε τις «απαντήσεις» για την ΤΣΣΚΑ
Με τον Στεφάν Λάσμε να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο κοίταζε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά είχε πάρει και προβάδισμα  με 62-60! Η διαφορά έφτασε και στο +5 για την ελληνική ομάδα χάρη στην άμυνά της που... (στην κυριολεξία) τσάκιζε κόκαλα! Αν και τα πάντα συνηγορούσαν σε μια μεγάλη νίκη των «πρασίνων» για το «σπάσιμο» της έδρας, ήρθε ο Σόνι Ουίμς για να χαλάσει τα σχέδιά τους! Με οκτώ πόντους (2/2 τρίποντα, 2/2 βολές) σε διάστημα ενάμιση λεπτού, η ΤΣΣΚΑ έφερε το ματς στα ίσια (70-70) στο 39'! Αν και ο Τζέιμς Γκιστ έδωσε προβάδισμα με72-70 στα 46'', ο Κάιλ Χάινς με 2/2 βολές ισοφάρισε 30'' πριν από το τέλος. Όμως στην τελευταία επίθεση ο Διαμαντίδης έμεινε με τη μπάλα στα χέρια και χάθηκε η ευκαιρία να ολοκληρώσει κανονική επίθεση ο Παναθηναϊκό. Όσο για την παράταση; Με δύο πόντους σε πέντε λεπτά δεν είχε ελπίδα για κάτι καλύτερο...

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72 (κ.α.), 77-74

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Μίτσοφ 2, Φριτζόν 10 (2), Τζάκσον 5 (1), Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Ουίμς 21 (3), Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17 (2), Χάινς 15.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10 (2/10τρ.), Γκιστ 9, Ματσιούλις 14 (2), Ράιτ 12.