Δεν θα νικήσει ποτέ!

Η Μπάμπεργκ κέρδισε για άλλη μία φορά τις εντυπώσεις μέσα στην έδρα της Εφές αλλά ακόμα αγνοεί τη νίκη στο Top 16, καθώς υπέστη την ενδέκατή της ήττα από τους Τούρκους οι οποίοι τα χρειάστηκαν αλλά τελικά νίκησαν με 89-86 στην παράταση (κ.α. 76-76).

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Τζόρνταν Φάρμαρ ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους κι απέδειξε ότι είναι δίχως αμφιβολία ο ηγέτης αυτής της ομάδας. Για τους ηττημένους ο Μπόστιαν Νάχμπαρ επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις αλλά οι 24 πόντοι του δεν αποδείχτηκαν αρκετοί.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι ξέφυγαν με 23-14 κι έδειξαν να έχουν διάθεση να «καθαρίσουν»το ματς από το ξεκίνημα. Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τους Γερμανούς απλά να παρακολουθούν το σκορ και το ημίχρονο να κλείνει με 44-37 για το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για τα καλά και περιορίζοντας σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα των αντιπάλων τους μείωσαν σε 59-58 στο 30’.

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τους Γερμανούς να έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν αλλά ο Κέισι Τζέικομπσεν αστόχησε στο κρίσιμο λέι απ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Φάρμαρ πήρε τ’ όπλο του κι οδήγησε τους γηπεδούχους σε μία νίκη που ήταν εντός προγράμματος αλλά ήρθε με πολύ δύσκολο τρόπο.

Δεκάλεπτα: 23-14, 44-37, 59-58, 76-76, 89-86 παρ.

Εφές Αναντολού (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαρ 29 (3), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 8 (2), Γκονλούμ 8, Σαβάνοβιτς 14 (2), Λούκας 8, Γκιουλέρ 5 (1), Μπάρατς 8

Μπάμπεργκ (Κρις Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 24 (3), Τάντα 12 (3), Σκιμντ, Φορντ 4, Τζέικομπσεν 12 (1), Μάσεϊ 12, Γκαβέλ 8 (2), Ζίρμπες 14, Όγκιλβι, Ουόλς