Διαφορά ποιότητας

paoklokomotiv

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ήταν ποιοτικότερη και ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να την κοιτάξει στα μάτια. Εχασε με 68-54, παρ' όλα αυτά εξακολουθεί να κρατά την τύχη του και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup στα δικά του χέρια.

Η Λοκομοτίβ πήρε από την αρχή το προβάδισμα, καθώς ο Ντιλέινι ήταν "ζεστός", ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να διατηρεί την επαφή του με το σκορ, εκμεταλλευόμενος κυρίως τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρνε και του έδιναν τη δυνατότητα για δεύτερες επιθέσεις. Ο Δέδας έδωσε αρκετές λύσεις στην επίθεση κι έτσι το 14-24 του 12' έγινε 29-30 στο 19'. Ομως ο Ράντολφ βοηθούσε τον Ντιλέινι στο σκοράρισμα κι έτσι η Λοκομοτίβ προηγήθηκε με 35-29 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ με Κάρτερ και Βον μείωσε 33-35, ωστόσο Ντέρικ Μπράουν και Ράντολφ είχαν τις απαντήσεις για τη Λοκομοτίβ και κάπως έτσι εξελίχθηκε όλη η τρίτη περίοδος. Όποτε ο ΠΑΟΚ πλησίαζε, η ρωσική ομάδα είχε τον τρόπο να ξεφεύγει λίγο και να διατηρεί το προβάδισμά της.

Ώσπου στην τελευταία περίοδο έγινε απολύτως εμφανής η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, απ' όπου ανασύρθηκε και βοήθησε πολύ ο Ζούμπκοφ, η Λοκομοτίβ ανέβασε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή ξανά (44-54 στο 32') και καθώς ο ΠΑΟΚ έμεινε από δυνάμεις, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Η Λοκομοτίβ νίκησε με 68-54, ωστόσο ο ΠΑΟΚ παραμένει ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.

Δεκάλεπτα: 10-17, 29-35, 44-50, 54-68.

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 6, Λιάπης, Κάρτερ 9 (1), Κακαρούδης 5, Τσόχλας 5 (1), Δέδας 9 (2), Μαργαρίτης 2, Κώττας, Όντουμ 14 (1), Βον 3, Σαλούστρος 1.

Λοκομοτίβ Κουμπάν: Ντιλέινι 10 (1), Ράντολφ 13 (1), Γκριγκόριεφ 3, Μπράουν 12, Χέντριξ 2, Μάιλς 2, Βορόνοφ 8 (1), Ζούμπκοφ 5 (1), Κουρμπάνοφ 13.