ΠΑΟΚ, ψυχάρα!

paok panhgy

Με εντυπωσιακή επίδειξη δύναμης ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Πυλαία τη Ζιέλονα Γκόρα (85-66) και συνεχίζει αήττητος στο Eurocup, ενώ ο Σούλης Μαρκόπουλος αποθεώθηκε από το κοινό στις εξέδρες.

"Σούλη, ψυχάρα, για πάντα ΠΑΟΚάρα", ήταν το σύνθημα με το οποίο οι ΠΑΟΚτσήδες υποδέχθηκαν τον Μαρκόπουλο μετά το πρόσφατο σίριαλ με την μετακίνησή του στον Ολυμπιακό, που δεν έγινε, κι αυτός τους αποζημίωσε παρουσιάζοντας έναν ΠΑΟΚ χάρμα ιδέσθαι.

Παρότι ο Οντουμ μετά τα πρώτα πέντε λεπτά δεν έπαιξε ξανά και με τον πολύ καλό Απόλλωνα Τσόχλα να μοιράζεται το αγωνιστικό κουμάντο της ομάδας με τον Χαραλαμπίδη, ο "δικέφαλος" πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Δεν ήταν μεγάλο στην πρώτη περίοδο (21-20 στο 10'), όμως από τη δεύτερη περίοδο και μετά το νερό μπήκε στο αυλάκι.

Με τον Βον να κάνει σπουδαία δουλειά μέσα στη ρακέτα και με καλή άμυνα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε σταδιακά και στο 15' ήταν μπροστά με 33-24, ενώ λίγο αργότερη η διαφορά άγγιξε διψήφια τιμή (38-28) με καλάθι του επίσης πολύ καλού Σαλούστρου.

Το ημίχρονο έληξε με 45-33 και ο ΠΑΟΚ είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του. Με συνέπεια στην άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές διατήρησε το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα στο 25' με δύο διαδοχικά τρίποντα το ανέβασε στους 17 πόντους (58-41). Στο 30' το σκορ ήταν 64-53 και οι "ασπρόμαυροι" ήταν σταθερά... μακριά από τους Πολωνούς.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 68-53 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και όταν οι Πολωνοί μείωσαν σε 68-59 και έδειξαν διάθεση να απειλήσουν, ο Τσόχλας με ένα μεγάλο σουτ έδωσε το έναυσμα ώστε ο "δικέφαλος" να ξεφύγει ξανά. Στο 37' είχε πάρει διαφορά 17 πόντων (78-61) και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει μία ακόμα σπουδαία νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 64-53, 85-66.

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 12 (1), Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης 8 (2), Κάρτερ 7 (1), Κακαρούδης 6 (1), Τσόχλας 7 (1), Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 3 (1), Κώττας, Οντουμ, Βον 12, Σαλούστρος 17 (3).

Ζιελόνα Γκόρα: Κελ 2, Τράουτμαν 8, Μπαρτ 11 (1), Χόσλεϊ 8, Κούχαρεκ, Τζόνσον 11, Χρίτσανιουκ 2, Ζαμόσκι 10 (2), Κόζαρεκ 14 (2).