Ίδρωσε, αλλά… πρώτος ο Φιλαθλητικός!

filathlitikos ikaroi

Τα «φαντάσματα» του Ηρακλείου και του ΟΦΗ έβλεπε για περίπου 35’ λεπτά στον Βόλο ο Φιλαθλητικός, αλλά τελικά επικράτησε με 75-70 της Νίκης και επανήλθε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Ζωγράφου πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο, μάζεψε τη διαφορά, ισοφάρισε και εν τέλει πήρε το πολύτιμο «δίποντο» με τοι οποίο επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας τέσσερις αγωνιστικές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος.

Από την άλλη η ομάδα του Βόλου άγγιξε την έκπληξη, ωστόσο με την ήττα της παρέμεινε σε δυσχερή θέση βλέποντας την προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-35, 65-58, 70-75.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης):Σαμαράς, Μαυρογιάννης 14 (3), Κουτινάς 23 (4), Στάμος 6, Καραγκιολίδης 2, Μαλτέσιος 14, Θεοδωράκος 6, Μυστηλιάδης 5 (1).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Αντετοκούμπο Γ. 19 (3), Πέρβι, Κελαΐδης, Αντετοκούμπο 6, Γκίκας 10 (2), Χειλάρης, Σαμοθράκης 15 (3), Σαλούστρος 2, Γεωργιάδης 10, Καμπερίδης 3 (1), Ανδρεόπουλος 2, Γιαννουλάκος 8.