Τον «εκτέλεσαν» Ρίβερς και Σίνγκλετον

1 pao osfp 2016 17 reg

Με τον Κέι Σι Ρίβερς να σκοράρει 26 πόντους και τον Κρις Σίνγκλετον να προσθέτει είκοσι, ο Παναθηναϊκός νίκησε 72-59 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των αντιπάλων τους, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν δίχως τον Ματ Λοτζέσκι και τον Πάτρικ Γιανγκ, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αποχώρησε τραυματίας ο Βασίλης Σπανούλης.

Μπροστάρηδες των νικητών ο Κέι Σι Ρίβερς με 26 πόντους και ο Κρις Σίνγκλετον με είκοσι.

Για τους ηττημένους ο Πρίντεζης σημείωσε 14.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην πρώτη θέση καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία με το «τριφύλλι».

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα νωθρά και ήταν άστοχος έξω από τη γραμμή των 6,75μ. με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του δόθηκαν μέσα στη ρακέτα και να σκοράρει εννιά πόντους από εκεί, παίρνοντας προβάδισμα με 11-6, πριν το τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο 6’. Ο Μιλουτίνοφ κυριαρχούσε και στις δύο ρακέτες με πολλά επιθετικά ριμπάουντ και στο 8’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 15-6. Ο Ρίβερς έδωσε λύσεις από μακριά και βοήθησε τους γηπεδούχους να μειώσουν 18-12, αλλά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-12 υπέρ των «ερυθρόλευκων», χάρη σε καλάθι του Βαγγέλη Μάντζαρη στην εκπνοή.

Οι γηπεδούχοι πήραν... φωτιά με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και μέσα σε τέσσερα λεπτά «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 που είχε ως αποτέλεσμα να προσπεράσουν με τρίποντο του Τζέιμς στο 14’ (23-20) κι ενώ νωρίτερα ο Κέι Σι Ρίβερς είχε πετύχει μεγάλα σουτ φτάνοντας τους έντεκα πόντους. Οι Πειραιώτες τα είχαν εντελώς χαμένα και ο Παναθηναϊκός αύξησε κι άλλο το προβάδισμά του φτάνοντας να προηγείται ακόμα και μ’ εννιά πόντους διαφορά (31-22, 18’), αλλά κυρίως από τις βολές οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μείνουν κοντά μειώνοντας σε 31-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πρίντεζης με πέντε διαδοχικούς πόντους στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά με 33-31 στο 22’, με το «τριφύλλι» να έχει κολλήσει στο επιθετικό κομμάτι. Ο Φελντέιν έδωσε δύο λύσεις με μακρινά δίποντα, αλλά συνολικά οι δύο αντίπαλοι παρέμεναν άστοχοι μέχρι το 26’ όταν και στο δεύτερο τηλεοπτικό τάιμ άουτ οι «πράσινοι» είχαν οριακό προβάδισμα (39-37). Ο Παπανικολάου σκόραρε πέντε σερί πόντους κι έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό μπροστά με 42-41 στο 27’. Ο Κρις Σίνγκλετον είχε πάρει... φωτιά και με δύο διαδοχικά τρίποντα έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +3 (48-45). Στο τέλος της τρίτης περιόδου ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 48-45.

Ο Αμερικανός φόργουορντ του «τριφυλλιού» συνέχιζε να σκοράρει κατά βούληση και με τρίποντο στο 32΄ έστειλε την διαφορά στους οκτώ πόντους (53-45) αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το ΟΑΚΑ όμως ήταν... κατηφορικό και ο Παναθηναϊκός είχε πάρει φόρα ξεφεύγοντας με 60-47 χάρη σε κάρφωμα του Τζέιμς στο 35’ μετά από κλέψιμο στον Μάντζαρη. Το τρίποντο του Ρίβερς από τα 7,5 μέτρα εκτόξευσε την διαφορά στους 16 πόντους (63-47) και πλέον το μόνο που ενδιέφερε ήταν η διαφορά της νίκης του Παναθηναϊκού. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους θριαμβευτές με 72-59.

Δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59

Παναθηναϊκός Superfoods(Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20 (4), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου