Διόρθωσε τα... κακώς κείμενα

Το περασμενο Σαββάτο ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Κολοσσό Ρόδου και έχανε την ευκαιρία να «τελειώσει» τη σειρά μια ώρα νωρίτερα. Κάτι που έκανε το απόγευμα της Τρίτης με.. εμφατικό τρόπο (100-70), αν και ο Σωτήρης Μανωλόπουλος δεν χάρηκε τη πρόκριση στα ημιτελικά όπως θα... περίμενε!

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Εστεμπάν Μπατίστα να τραυματιστεί στο πόδι και να μεταφερθεί εσπευσμένα στο νοσοκομείο προκειμένου να υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς. Την ίδια στιγμή, οι συμπαίκτες του πραγματοποιούσαν έναν υγιεινό περίπατο στο άδειο ΟΑΚΑ κερδίζοντας εύκολα τους Ροδίτες.

Σε αντίθεση με το ματς της Ρόδου, ο Κούπερ παρουσιάστηκε ιδιαίτερα θετικός στο ματς, ο Μόργκαν έκανε καλά τη δουλειά του στο διάστημα που αγωνίστηκε, ωστόσο εκείνος που έκλεψε περισσότερο την παράσταση ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης! Ο νεαρός σέντερ ήταν πραγματικό φόβητρο στα δύο καλάθια, έχοντας τελειώσει το ματς με 14 πόντους (7/7 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε 15 λεπτά συμμετοχής!!

Όσο για τα νέα αποκτήματα; Ο Ρεϊμάρ Μόργκαν ήταν και πάλι θετικός με τη «πράσινη» φανέλα, έχοντας πληθωρική εμφάνιση -κυρίως- στην επίθεση. Ο Αμερικανός, πρώην παίκτης της Γκέτινγκεν είχε 12 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή, ενώ ο Ντι Τζέι Κούπερ άφησε την «εκτέλεση» του α' ημιχρόνου (όπου είχε 3/3 τρίποντα) και «έπιασε» την δημιουργία στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Όσο για τον Διαμαντίδη; Οι 13 ασίστ μιλούν από μόνες τους!!! Στον αντίποδα, ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να αντέξει πολύ στο ματς. Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανοίγει την ψαλίδα της διαφοράς, η οποία ξεπέρασε τους 30 πόντους στην τελευταία περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» είχαν 81% στα δίποντα με 26/32!!!

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 51-31, 72-45, 100-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μανωλόπουλος): Σλότερ 8(0/4τρ.), Μποχωρίδης 5, Φώτσης 10 (2/5τρ., 9ριμπ.), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 16, Διαμαντίδης 3(1/2τρ., 13ασ.), Μπατίστα 7, Μπλουμς 8(2), Παπαγιάννης 14, Λούντζης 2, Κούπερ 9(3), Μόργκαν 12(1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 7, Λαρεντζάκης 4, Ουότερς 18(2), Μανωλόπουλος 11(1/6τρ.), Στεφανίδης 10(2), Λίντεν 11(2), Σκοτ 2, Τσάμης 7.